Pistolety, rewolwery i medalik z Włoch znaleziono we Wdeckim Parku Krajobrazowym w obozowisku oddziału Armii Krajowej „Świerki 101”. Dowódcą oddziału był Alojzy Bruski. Pamięć o tragicznym losie mojego wuja towarzyszyła mi od najmłodszych lat - powiedział PAP b. marszałek Senatu Jan Wyrowiński.
Mija 60 lat od premiery komedii Stanisława Lenartowicza z Antoniem Cifariellą, Elżbietą Czyżewską i Zbigniewem Cybulskim. Film opowiada o perypetiach młodego włoskiego żołnierza zagubionego w okupowanej przez Niemców Polsce, drwi z utrwalonych klisz dotyczących okupacji i polskiego ruchu oporu, odchodzi od wojennej martyrologii. Jednak za filmowymi przygodami pechowego Włocha kryje się tragiczna rzeczywistość.
80 lat temu, 16 czerwca 1944 r., w Jewłaszach nad Niemnem w walce z Niemcami poległ Jan Piwnik „Ponury” – cichociemny, szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK; legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie.
„Ostatnia Zbiórka” - uroczystość upamiętniająca rozwiązanie w 1940 r. pierwszego polskiego oddziału partyzanckiego, którym dowodził legendarny mjr Henryk Dobrzański ps. Hubal - odbyła się w niedzielę w Stanowiskach koło Dobromierza (woj. świętokrzyskie).
80 lat temu, 30 kwietnia 1940 r., w walce z Niemcami pod Anielinem poległ mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, nazywany ostatnim żołnierzem Września, pierwszym partyzantem II wojny światowej, zagończykiem. Wielokrotnie krytykowano podejmowane przez niego decyzje i jego rozkazy, ale jednocześnie podnoszono jego bezprzykładne bohaterstwo.
75 lat temu, 25–26 czerwca 1944 r., pod Osuchami na Zamojszczyźnie rozegrała się największa bitwa partyzancka na terenach polskich w trakcie II wojny światowej. Dla większości partyzantów zakończyła się tragicznie, podobnie jak dla miejscowej ludności.
Naszym zadaniem jest wychować przyszłe pokolenia w duchu wartości, które były obecne w naszej ojczyźnie od wieków, w duchu tradycji i umiłowania wspólnej sprawy - powiedział w niedzielę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Kombatanci, członkowie Związku Żołnierzy NSZ, grupy rekonstrukcyjne i mieszkańcy upamiętnią w czwartek przypadającą 3 maja 72. rocznicę zajęcia Wisły przez oddział NSZ Henryka Flamego "Bartka". Przejdą ulicami miasta, by przypomnieć o wydarzeniach sprzed lat.