Niedługo wydamy książkę Piotra Gontarczyka, która będzie szczegółową odpowiedzią na publikację „Dalej jest noc”. Cały świat będzie mógł się przekonać, jakim manipulatorem wiedzy historycznej jest Jan Grabowski – powiedział w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu „Sieci” prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
W wieku 81 lat zmarła Filomena Leszczyńska, świadek historii, krewna sołtysa opisanego w książce „Dalej jest noc”. Informację o jej śmierci podała w niedzielę na Twitterze Reduta Dobrego Imienia. Prezes RDI Maciej Świrski podkreślił, że Leszczyńska „była niezwykłą osobą”.
Historyk, każdy naukowiec z zakresu nauk humanistycznych czy społecznych, odpowiada również za to, żeby nie publikować rzeczy niesprawdzonych czy nieprawdziwych – mówi historyk i zastępca przewodniczącego Kolegium IPN prof. Wojciech Polak w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.
Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce – orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest prawomocny.
Wolność badań naukowych musi łączyć się z rzetelnością, którego to wymogu nie spełnia publikacja „Dalej jest noc” - powiedział PAP wiceszef Biura Badań Historycznych IPN dr Rafał Leśkiewicz. Dodał, że wkrótce ukaże się kolejna obszerna i krytyczna recenzja książki badaczy Holokaustu.
Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce - orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest prawomocny. Prezes Reduty Dobrego Imienia ocenił go, jako nielogiczny.
To nie tylko kompromitacja sądu, to sądowy zamach na sprawiedliwość - w ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował wyrok warszawskiego sądu apelacyjnego, który orzekł w poniedziałek, że historycy nie muszą przepraszać za stwierdzenia z książki „Dalej jest noc”.
Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że ważniejsza od rzetelności badań historycznych jest kwestia tzw. wolności prowadzenia badań przez naukowców i wniosków, które wyciągają - bez wnikania, czy mają one podstawę źródłową czy nie - oświadczyła w poniedziałek Reduta Dobrego Imienia.
Na 16 sierpnia Sąd Apelacyjny w Warszawie wyznaczył termin ogłoszenia prawomocnego wyroku w procesie cywilnym w sprawie książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce. W I instancji sąd orzekł o przeprosinach, które mają złożyć współautorzy publikacji.
Rozprawa apelacyjna w sprawie z pozwu Filomeny Leszczyńskiej przeciwko prof. Janowi Grabowskiemu i prof. Barbarze Engelking, autorom książki „Dalej jest noc”, odbędzie się we wtorek – informuje PAP Reduta Dobrego Imienia.