Zrozumieniu historycznej genezy agresji Rosji na Ukrainę służy raport „Wojna w Ukrainie a idea ruskiego miru” autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego, który w kilku językach wydało Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Lista zawierająca 121 nazwisk osób narodowości polskiej, które zostały zamordowane w czasach Wielkiego Terroru, pochowanych w zbiorowej mogile w Kazachstanie - trafiła do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jak podkreśla dyrekcja, to ważny dokument, który zawiera dokładane dane personalne, dzięki temu można nadać ofiarom konkretne imiona i nazwiska.
My staramy się opowiadać Sybir z punktu widzenia doświadczenia Polaków, szerzej – obywateli II RP, wpisanej w doświadczenie naszej części Europy. Zarazem jednak trzeba bardzo silnie podkreślić: to nie jest muzeum lokalne. Jesteśmy zlokalizowani w Białymstoku, ale opowiadamy doświadczenie naszej części Europy – mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Miejsca związane z dziejami Białegostoku, te które są i których już nie ma, znalazły się na trasach w przewodnikach historycznych po mieście. Podczas spaceru tymi szlakami można poznać historię Białegostoku od 1915 roku do końca II wojny światowej.