„Burza” to tajemnica. Istotą sztuki nie jest ani teatralna, ani sceniczna iluzja, ale samo życie; złudzenie życia badanego poprzez najdelikatniejsze z ujęć – przez współczującą wizję ludzkiej komedii - mawiał o sztuce Szekspira wybitny reżyser Peter Brook. Sam mierzył się z „Burzą” pięciokrotnie.
Nie było chyba drugiego takiego geniusza teatralnego jak Peter Brook. jednym z najważniejszych elementów w jego twórczości była wprost genialna zdolność uruchamiania aktora - mówi PAP reżyser, antropolog i historyk teatru prof. Mirosław Kocur.
Był mędrcem teatru; tworzył teatr, który miał ambicję być rozumiany w Afryce, Australii, Europie czy w Stanach Zjednoczonych – powiedział PAP aktor, reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn o zmarłym brytyjskim reżyserze Peterze Brooku.
Jestem przekonany, że wpływ twórczości Petera Brooka przekracza wiek XX i XXI. Te fundamentalne pytania, które pojawiły się odnośnie teatru po II wojnie światowej, po tej hekatombie, wielkiej traumie, zawdzięczamy jemu – mówi PAP dyr. Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu Jarosław Fret.
Brytyjski reżyser teatralny i filmowy Peter Brook został laureatem Nagrody Księżniczki Asturii w dziedzinie sztuki za otwarcie „nowych horyzontów we współczesnej dramaturgii”. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych hiszpańskich wyróżnień.
Francuski Teatr Bouffes du Nord w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego zaprezentuje we Wrocławiu spektakl „The Prisoner” w reżyserii Petera Brooka i Marie-Helene Estienne. Widzowie zobaczą go w nowo otwartym Centrum Sztuki Piekarnia między 25 a 27 kwietnia.
Podczas międzynarodowej imprezy Grotowski Fest, która będzie towarzyszyć 39. Warszawskim Spotkaniom Teatralnym, widzowie obejrzą 12 przedstawień przyjaciół, współpracowników oraz uczniów i kontynuatorów tradycji teatralnych Jerzego Grotowskiego. Impreza odbędzie się w dniach 3-16 kwietnia.