750 postulatów dot. zmian w systemie nauki i szkolnictwa wyższego zgłosili przedstawiciele środowiska naukowego w trakcie akcji „Nauka do naprawy”. Stały się one podstawą do opracowania raportu, który ma zostać przedstawiony w czwartek.
Spotkania z naukowcami i ekspertami propagującymi polską naukę i edukację na świecie zaplanowano podczas I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który odbędzie się w dniach 5-9 lipca w Warszawie. Przewidziano panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty i szkolenia.
W czwartek ma zostać wystrzelona europejska sonda kosmiczna, która poleci zbadać Jowisza i jego księżyce. W misji udział ma Polska, zarówno naukowy, jak i techniczny. Przykładowo aż dwa z sześciu mechanizmów sondy, które rozłożą się w Kosmosie, zostały skonstruowane z polskim udziałem.
Mamy nadzieję, że minister edukacji i nauki naprawi szkody wynikające z ewidentnej luki prawnej i podejmie sprawiedliwą decyzję – mówi PAP prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor IMol PAN, która to jednostka dostała cztery wysokie granty od NCN i najniższą ocenę w ewaluacji prowadzonej przez MEiN.
Polscy naukowcy od lat współpracują z amerykańskimi badaczami; w ciągu ostatniego roku polskie uczelnie i instytucje naukowe zacieśniły współpracę z ich amerykańskimi odpowiednikami. Jest to spowodowane m.in. polskim zaangażowaniem w konflikt na terenie Ukrainy – uważają eksperci.
Polska nauka, jej promocja, mobilność i oferta instytucji przyznających granty były w czwartek przedmiotem konferencji w konsulacie RP w Nowym Jorku. Jej uczestnicy mieli też okazję do networkingu i wymiany poglądów.
Koncerty, wystawy, konferencje, spektakle, pokazy naukowe – to część atrakcji zaplanowanych z okazji otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Uroczystości rozpoczną się w najbliższy czwartek i potrwają do soboty.
W 1922 roku Senat Uniwersytetu Poznańskiego przyznał Marii Skłodowskiej-Curie pierwszy tytuł honorowego doktora uczelni. Noblistka nigdy jednak nie przybyła do Poznania odebrać wyróżnienia. Dyplom – po 100 latach – odebrała jej wnuczka.
Prof. Michał Wierzchoń, pracownik Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, został wybrany na przewodniczącego Europejskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej (ESCoP). Jak wskazała uczelnia, to pierwszy polski naukowiec, który objął tę funkcję od założenia Towarzystwa w 1985 r.