Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych i najwybitniejszych kolekcji w Polsce prezentowana jest w odmienionym otoczeniu i według nowego scenariusza.
Od piątku w Szpitalu św. Ducha we Fromborku będzie można oglądać wystawę poświęconą szaleństwu i osobom nim dotkniętym – „De morbis capitis et tristitia animae / O chorobach głowy i smutku duszy. Wśród eksponatów będzie m.in. czaszka po zabiegu trepanacji wypożyczona z Katedry Anatomii UJ.
XVIII-wieczne ryciny przedstawiające architekturę m.in. Wrocławia, Londynu czy Lizbony można zobaczyć w „trójwymiarze” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Zwiedzający otrzymują iluzję trójwymiarowej przestrzeni dzięki zograskopowi – XVIII-wiecznej maszynie optycznej.
Na Biennale Sztuki w Wenecji otwarty został w czwartek polski pawilon, w którym znajduje się polsko-ukraińska instalacja wideo „Powtarzajcie za mną II”. „Sztuka nie wprowadza pokoju i nie przeciwdziała wojnie, ale budzi emocje, które pozwalają nam nie być obojętnymi” - mówił minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
31 stycznia zamkniemy ekspozycję wewnętrzną w budynku przy Al. Jerozolimskich; park przy MWP pozostanie otwarty. W sierpniu rozpoczniemy działalność w Cytadeli Warszawskiej – powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski.
To, co się tam znajduje, wywołuje oszołomienie, zwłaszcza srebrno-złota sala. Te dzieła były schowane, teraz porażają swoim pięknem i znaczeniem – tak dyrektor zamku na Wawelu Andrzej Betlej opisał wyremontowany Skarbiec Koronny, którego otwarcie zaplanowano na 30 czerwca.
Szybowiec IS-A Salamandra, który przeszedł gruntowną restaurację został zaprezentowany w piątek w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Eksponat znalazł swoje miejsce na ekspozycji w hangarze głównym.
Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen i przewodniczący Rady Narodowej tego państwa Wolfgang Sobotka odwiedzą w poniedziałek Miejsce Pamięci Auschwitz i wezmą udział w otwarciu tam narodowej wystawy austriackiej – podało w środę Muzeum Auschwitz.
Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się wśród ponad 40 eksponatów, które uzupełnią ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Obiekty wypożyczy szczecińskie Muzeum Narodowe.
Ekspozycja Muzeum Katyńskiego jest chyba jedyną wystawą na świecie, która pokazuje losy oficerów armii. To zatem kontynuacja narracji o dziejach II wojny światowej i losach państwa polskiego – mówi PAP dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak. 25 lat temu, 29 czerwca 1993 r., powołano Muzeum Katyńskie.