W Wilnie rozpoczął się w piątek Festiwal Dni Ukraińskich „Vilniushyvanka”. W programie znalazło się ponad 130 wydarzeń, m.in. wystawa „Nekropolia na Bajkowej Górze. Polskie ślady na cmentarzu Bajkowa w Kijowie”, poświęcona założonemu w 1834 roku cmentarzowi, którą przygotował Instytut Polonika we współpracy z ambasadą RP w Wilnie.
Z inicjatywy polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie ruszył portal naszapamiec.pl dokumentujący polskie miejsca pamięci narodowej na Litwie. Udokumentowanych zostało już blisko 500 takich miejsc.
Kierownik wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie Marcin Zieniewicz złożył w piątek wieniec w centralnej kaplicy wileńskiego cmentarza Rossa, gdzie spoczywają powstańcy styczniowi, w tym dwaj przywódcy zrywu sprzed 158 lat – Zygmunt Sierakowski i Konstanty Kalinowski.
Litwa w środę obchodzi Dzień Obrońców Wolności, upamiętniający wydarzenia sprzed 30 lat, gdy jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna i zajęły strategiczne obiekty. W starciach zginęło wówczas 14 osób. Ambasador RP Urszula Doroszewska złożyła wieniec na grobach ofiar.
Przed Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym polscy dyplomaci tradycyjnie w Wilnie i okolicach odwiedzają polskie miejsca pamięci narodowej. W sobotę złożono wieńce i zapalono znicze na Rossie.
W Ambasadzie RP w Wilnie odbyła się we wtorek uroczystość wręczenia Karty Polaka kolejnej ponad 50-osobowej grupie osób. Wśród tych, którzy ją odebrali, były całe rodziny, abiturienci polskich szkół, pracownicy Ośrodka „Wilnoteka”.