Swobodnie o tej historii możemy mówić od lat dziewięćdziesiątych i wtedy zaczęły się pierwsze badania dotyczące polskiej działalności narodowej na Orawie i Spiszu, które rozwinęły się ostatnio. Dziś ważne jest przywracanie pamięci o dziejach Orawy. Pamiętajmy, jak twardzi ludzie zasiedlali te ziemie – mówi PAP Małgorzata Liśkiewicz, autorka książki „Orawa 1918–1924. Skąd przybywamy, kim jesteśmy”, poświęconej walce o przynależność regionu Orawy do odrodzonej Polski.
Gdy 23 stycznia 1919 r. wojska czeskie wkroczyły na Śląsk Cieszyński, trwało Powstanie Wielkopolskie, wojna z Ukrainą a kolejna - z bolszewikami - wisiała w powietrzu. Polski rząd stracił z oczu kwestię odzyskania Spisza i Orawy, więc górale postanowili przedstawić ją sami na Konferencji Wersalskiej.
Sejm przyjął w piątek uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy powrotu części Orawy i Spisza do niepodległej Polski. Kształtowanie granicy południowej trwało wyjątkowo długo oraz wymagało niezwykłej odwagi i solidarności całego polskiego społeczeństwa - podkreślono w uchwale.