Najnowszy nabytek Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczny starodruk, który miał pomagać w ewangelizacji, wydany w drukarni ojców bazylianów w Supraślu - został październikowym zabytkiem tej instytucji. Kolekcja druków supraskich jest jedną z najcenniejszych w muzealnej bibliotece.
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna rozpoczęła badania archeologiczne na terenie bitwy pod Kliszowem (pow. pińczowski) z 1702 roku. Celem jest odnalezienie pozostałości po starciu wojsk szwedzkich z sasko-polskimi.
XVIII-wieczną rycinę przedstawiającą widok na ogród przy Pałacu Branickich będzie można w sobotę i w niedzielę zobaczyć w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. To - jak informuje instytucja - jedyna okazja przed pracami konserwatorskimi zabytku.
235 lat temu, 22 czerwca 1789 r. posłowe na Sejm Wielki uchwalili przeprowadzenie pierwszego w dziejach Rzeczypospolitej spisu ludności. „Jak na owe czasy były to decyzje i działania nowatorskie w skali europejskiej” – mówi PAP historyk prof. Cezary Kuklo z Uniwersytetu w Białymstoku.
Pozostałości reduty usypanej przez żołnierzy wojsk królewskich we wrześniu 1791 r. odkryto na gruntach wsi Wólka Gołębska niedaleko Puław (Lubelskie) - poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków dr Dariusz Kopciowski.
233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy.
Rzeczypospolita była społeczeństwem stanowym, a granice pomiędzy stanami stawały się coraz bardziej szczelne Tymczasem w krajach skandynawskich panowanie absolutyzmu doprowadziło do wprowadzenia swego rodzaju równości wobec prawa – mówi PAP dr hab. Krystyna Szelągowska z Uniwersytetu w Białymstoku.
225 lat temu, 22 października 1798 r., na przedmieściach Kairu zginął płk Józef Sułkowski, adiutant Napoleona, bohater wojny z Rosją w 1792 r. „Bezcenny dla każdego, kto podjąłby się wskrzeszenia Polski” – pisał o nim Bonaparte.
250 lat temu, 14 października 1773 r., Sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej. „Polacy, którzy w tylu innych względach innym narodowym dali się wyścignąć, w urządzeniu jednak edukacji jednym podskokiem nagłym wszystkie wyprzedzili” – pisał jeden ze świadków epoki.
255 lat temu, 24 czerwca 1768 roku, zmarła Maria Leszczyńska, zwana „matką królów”, córka dwukrotnego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, która została królową Francji, żoną Ludwika XV. „Była to ostania królowa po której Francuzi płakali” – mówi PAP Urszula Król, badaczka jej biografii.