List do dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna w sprawie zachowania nazwy ronda Dmowskiego w Warszawie wystosował szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Potrzebne jest uchwalenie ustawy, która uniemożliwi wymazywanie naszych bohaterów – w tym Romana Dmowskiego – z naszej przestrzeni publicznej; jeszcze w tym tygodniu zwrócę się do premiera Mateusza Morawieckiego o poparcie przygotowanego przeze mnie projektu – podaje wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej wyraża zdecydowany protest wobec podjętej próby zmiany nazwy ronda Romana Dmowskiego w Warszawie – wskazuje instytucja w opublikowanym w sobotę oświadczeniu. Według IPN, zmiana nazwy „byłaby haniebnym gestem wymierzonym we wszystkich polskich patriotów”.
To kwestionowanie historii i zasług Romana Dmowskiego; teraz Dmowski, jutro pewnie Piłsudski – w ten sposób minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował przyjęcie przez Radę Warszawy petycji o zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.
Roman Dmowski jest jednym z ojców polskiej niepodległości. Usunięcie go z nazwy warszawskiego ronda to historyczne barbarzyństwo - ocenia w sobotę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Próba likwidacji ronda Dmowskiego, to de facto próba likwidacji pamięci o jednym z Ojców niepodległości – pisze w apelu o zachowanie nazwy dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do radnych oraz prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego „o opamiętanie”. Warszawa nie może być przestrzenią realizacji waszych uprzedzeń politycznych; to stolica całej Polski – napisał w piątek wieczorem szef rządu.