Oferty wykonania dokumentacji, która pozwoli wykonać dodatkowe prace zabezpieczające wokół przebiegającej pod Zabrzem XIX-wiecznej sztolni, przygotowały Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Śląska. Warunki wokół sztolni dotąd nie pozwoliły w pełni udostępnić jej turystom.
Pracując nad udostępnieniem turystom drogi wodnej w ciągnącej się pod miastem XIX-wiecznej sztolni, w sobotę władze Zabrza i Zabrzańskiego Muzeum Górnictwa Węglowego zorganizowały symboliczną inaugurację tej atrakcji. Poświęcono też port u wylotu sztolni w centrum Zabrza.
Osiemset tysięcy taczek pełnych mułu wywożono przez cztery lata z ciągnącej się pod Zabrzem XIX-wiecznej sztolni, by unikatowy w skali Europy obiekt mógł zostać w najbliższą sobotę udostępniony oficjalnie turystom.
Otwarcie 1,5 km podziemnej trasy turystycznej wytyczonej m.in. odcinkiem sztolni odwadniającej z XIX w. odbędzie się w sobotę w zabrzańskim kompleksie Sztolnia Królowa Luiza. Całość dostępnych dla turystów podziemi pogórniczych w Zabrzu ma liczyć docelowo 10 km.
Podróż przez wnętrze góry Miedzianka sztolniami dawnej kopalni ma być nową atrakcją turystyczną gminy Chęciny (woj. świętokrzyskie). Atrakcja ma być przygotowana m.in. przez chęciński samorząd i krakowską Akademię Górniczo Hutniczą.
Spoczywającą pod warstwami szlamu oryginalną łódź znaleziono w dziewiętnastowiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Zamurowana na ponad pół wieku sztolnia obecnie jest oczyszczana i zabezpieczana, w 2014 r. ma zostać przystosowana do przyjęcia turystów.
Wałbrzyska „Julia”, jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych kopalni węgla kamiennego, zostanie zrewitalizowana. Miejsce stanie się centrum kultury i „przemysłów kreatywnych”. Zakończenie pierwszego etapu realizacji planowane jest na grudzień 2013 r.
Obszerny chodnik wydrążony ok. 1820 r. w węglu będzie jedną z atrakcji odkopywanej i przystosowywanej dla turystów Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Chodnik, podobnie jak Sztolnia, to unikaty w skali światowej.