Koncert Sinfonii Iuventus w Muzeum Historii Polski z okazji 110. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika, odbędzie się 25 maja. Zabrzmi m.in. "Sinfonia sacra" i "Sinfonia rustica", wystąpi także Andrzej Jagodziński Trio.
29 grudnia 2013 r. zmarł Wojciech Kilar, współtwórca - wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim - polskiej szkoły awangardowej, autor muzyki do filmów Zanussiego, Coppoli, Polańskiego, Kutza, Kieślowskiego i Wajdy; kompozytor ulubionego poloneza obecnych maturzystów.
Zdobywając w 2005 r. Oscara za muzykę do „Marzyciela”, Jan A.P. Kaczmarek przeszedł do historii sztuki filmowej – powiedział PAP dyrektor NCK prof. Robert Wiśniewski. Koncert muzyki Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.
40 lat temu zmarł Bronisław Kaper pierwszy polski kompozytor nagrodzony Oscarem. Piosenka tytułowa jego autorstwa do filmu „Green Dolphin Street” została standardem jazzowym, nagrał ją m.in. Miles Davis.
Obaj ponieśli śmierć z powodu nienawiści Niemiec do polskiej kultury i nauki – podkreślił we środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas koncertu upamiętniającego polskich kompozytorów poległych w czasie II wojny światowej. Koncert odbył się z inicjatywy Instytutu Strat Wojennych.
Pewnie gdyby żył, napisałby utwór związany z tragiczną wojną, która dzieje się za naszą granicą - powiedziała PAP Elżbieta Penderecka po konferencji prasowej o obchodach 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, która odbyła się w poniedziałek w Instytucie Adama Mickiewicza.
Wydanie korespondencji uczennicy Fryderyka Chopina Friederike Müller, biografia kompozytora w serii PWM „Małe Monografie”, koncerty w Filharmonii Narodowej i Żelazowej Woli - to niektóre propozycje z okazji 213. rocznicy urodzin Chopina.
Nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę, widać to po tym, jak rozwijała się muzyka XX-wieczna. Wówczas niektórzy kompozytorzy obrali inną ścieżkę – rozwijali wcześniejsze nurty stylistyczne – mówi PAP wiolonczelista Marcin Zdunik, który nagrał nowy album z muzyką XX-wiecznych polskich kompozytorów.
Kim był Mieczysław Karłowicz, jaką muzykę tworzył, co było jego największą pasją - będą odkrywać podczas rozwiązywania detektywistycznej zagadki młodzi ludzie z województwa podlaskiego podczas lekcji zorganizowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską.
„Taki miły człowiek, a taką robi okropną muzykę” – miał powiedzieć Ignacy Paderewski. Inny kompozytor Siergiej Rachmaninow określił ją lakonicznie „wielkim g…”. Karol Szymanowski obu swoim kolegom po fachu odpłacał się tym samym – szanował osobiście, nie lubił muzyki. 29 marca mija 85. rocznica śmierci kompozytora.