Zachodni politycy nie zaznali wojny, nie żyli pod butem imperium totalitarnego, nie wiedzą, co to strach, terror, tortury. Nie mają prawa pouczać demokratycznie wybranych władz wolnej Polski – pisze na łamach miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” w czwartek belgijski pisarz i publicysta Drieu Godefridi.
6 lutego 1989 r. w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Porozumienia między opozycją solidarnościową a władzą, podpisane 5 kwietnia 1989 r., znacząco wpłynęły na upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
„Rytuały władzy. Ceremoniał dworski i państwowy w późnym średniowieczu i epoce nowożytnej” - to tytuł międzynarodowej konferencji, która rozpoczęła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie. To największe w ostatnich latach spotkanie badaczy zajmujących się kwestiami ceremoniału.
Historia i władza to najczęściej poruszane w dramatach Wiliama Szekspira tematy. Jan Kott, teoretyk teatru pisał, że szekspirowska historia zamknięta jest w błędnym kole wiecznego powtórzenia. Dziennikarz Paul Mason porównuje dramaty do seriali poświęconych władzy, jak "House of Cards".
“Książę” Niccolo Machiavellego, jedno z najbardziej znanych na świecie włoskich dzieł literackich, ma 500 lat. Jubileuszowe obchody powstania utworu, zwanego potocznie „poradnikiem strategii utrzymania władzy” zorganizowano we Florencji, mieście autora.
16 września 1988 r. w ośrodku MSW w podwarszawskiej Magdalence doszło do spotkania przedstawicieli władz komunistycznych, opozycji i Episkopatu. Uczestniczyli w nim m.in. gen. Czesław Kiszczak i Lech Wałęsa. Negocjacje rozpoczęte wówczas doprowadziły w konsekwencji do obrad "okrągłego stołu".