W nocy z 25 na 26 stycznia 1943 r. w trakcie operacji „Screwdriver” pod Łowiczem wylądowało czterech „Cichociemnych”. Jednym z nich był ppor. Bronisław Grun „Szyb”. Uczestniczył on w wielu akcjach bojowych AK m.in. w akcji „Polowanie” - próbie wykonania wyroku śmierci na gubernatorze Ludwigu Fischerze.
Emanuel Ringelblum był człowiekiem, któremu udało się połączyć działalność naukową i społeczną – powiedziała PAP dr Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wierzył w to, że prawdziwy badacz jest zaangażowany, że poza tym, że opisuje świat, to również go poznaje – dodaje.
Dawne niemieckie więzienie policyjne na Radogoszczu, w którym obecnie mieści się oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, zostanie kompleksowo zmodernizowane. W ramach inwestycji za 6 mln zł powstaną nowe ekspozycje wykorzystujące nowoczesne technologie.
Leon Śliwiński, który jako 12-latek wyprowadził z getta kolegę, otrzymał w czwartek w Kielcach honorowe obywatelstwo Izraela. Medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" uhonorowano pośmiertnie Zofię Banię za uratowanie małżeństwa żydowskich sklepikarzy z Pińczowa. Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich. Uczestniczył w niej ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.