Stowarzyszenie Katechetów Świeckich przekonywało na poniedziałkowym happeningu przed Sejmem w Warszawie do kompromisu. Polegałby on na wprowadzeniu w szkołach obowiązkowych lekcji - do wyboru - religii albo etyki w wymiarze dwóch godzin w tygodniu.
Z okazji nowego roku szkolnego polscy biskupi zachęcają rodziców do posyłania dzieci na lekcje religii. W specjalnym słowie do wiernych zaznaczyli, że jest to realizacja zobowiązania do wychowania potomstwa w wierze, wyrażonego podczas zawierania sakramentu małżeństwa i potwierdzonego przy chrzcie dzieci.
Uczestnicy VII Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych zaapelowali do władz o uznanie praw chrześcijańskich rodziców do wychowania dzieci w duchu własnego światopoglądu oraz do korzystania ze struktur szkoły publicznej na takiej samej zasadzie jak wszyscy obywatele.
Zmiany zapowiedziane przez MEN to dyskryminacja uczniów, którzy chodzą na religię - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Osial. Rozporządzenie jest szkodliwe i niesprawiedliwe; zmiany powinny być podejmowane w porozumieniu z Kościołem - wskazał.
Istnieje konieczność ożywienia katechezy parafialnej i ewangelizacyjnej. Nie oznacza to jednak rezygnacji z lekcji religii w szkole; to są dwie rzeczywistości wzajemnie się uzupełniające – zaznaczyli biskupi w komunikacie po 392. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.