Malarstwo, grafika, elementy uzbrojenia, sarmackie stroje i obrzędy pogrzebowe – w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (Świętokrzyskie) otwarto we wtorek wystawę „Czołem Mości Panowie! Kultura staropolska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach”.
Pisarz, znawca kultury sarmackiej oraz autor "sarmackiego hipertekstu" pt. "Palus sarmatica" Krzysztof Koehler otrzymał w piątek wieczorem nagrodę Fundacji "Identitas" za najlepszą polską książkę roku. Uroczystość odbyła się w siedzibie NOSPR w Katowicach.
W środę, 22 marca, o godz. 17 na Wydziale Polonistyki UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 17) odbędzie się spotkanie poświęcone książce „Palus sarmatica” – literackiemu przewodnikowi po kulturze i obyczajowości sarmackiej. Spotkanie z autorem książki Krzysztofem Koehlerem organizuje Muzeum Historii Polski – wydawca publikacji oraz warszawski oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Jacek Kowalski, autor tego swoistego „podręcznika” jest znany już od wielu lat jako wielbiciel kultury sarmackiej, a którą to stara się propagować na wszelkie możliwe sposoby: poprzez książki, artykuły, płyty z pieśniami i wierszami we własnym wykonaniu, scenariusze różnorodnych widowisk historycznych itp. Sam przedstawia się jako „Sarmata” i w takim też charakterze występuje w omawianej pracy, a raczej stwarza wrażenie takiego szlachcica z wąsami i w kontuszu oprowadzającego czytelnika po zakamarkach i tajemnicach dawnego sarmackiego świata. Używa przy tym specyficznego „gawędziarskiego” języka, co sprawia, że lektura ta wciąga i daje dużą przyjemność przy jej „konsumowaniu”.
We wtorek, 13 grudnia, o godz. 18 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie (ul. Czerniakowska 178 A) odbędzie się dyskusja o książce „Palus sarmatica” – literackim przewodniku po kulturze i obyczajowości sarmackiej. Spotkanie pt. „SARMATA (NIE)ZNANY” organizuje Muzeum Historii Polski – wydawca tej publikacji. Wstęp wolny.
Zbiór esejów Krzysztofa Koehlera pt. „Palus sarmatica”, najnowsza publikacja Muzeum Historii Polski, zostanie zaprezentowany na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Spotkanie autora z czytelnikami odbędzie się w sobotę, 29 października, o godz. 16.00 na stoisku D13 Wydawnictwa Sic!, współwydawcy książki.
Prof. Tadeusz Ulewicz, emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury, nauczyciel akademicki zmarł w sobotę w wieku 95 lat – poinformowała w poniedziałek rzecznik UJ Katarzyna Pilitowska.