Zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 r. sprowadziło na Europę koszmar wojny – największej i najkrwawszej od czasów napoleońskich. Polakom stworzyło jednak okoliczności, na które z upragnieniem czekali. Mocarstwa zaborcze stanęły po dwóch stronach barykady, co dawało szanse na zburzenie starego porządku świata i przywrócenie Polski na mapy po 123 latach zaborów.
Przed parlamentem w Ottawie została w czwartek wciągnięta na maszt polska flaga. To część uroczystości związanych z obchodzonym po raz pierwszy w Kanadzie miesiącem polskiego dziedzictwa, ustanowionym uchwałą kanadyjskiej Izby Gmin.
Izba Gmin parlamentu Kanady rozpoczęła w piątek prace nad uchwałą w sprawie ustanowienia w maju miesiąca polskiego dziedzictwa. Podczas debaty parlamentarzyści wszystkich największych partii mówili o własnych polskich przodkach, polskich tradycjach rodzinnych i o polskich sąsiadach.
Opowieść o gdańskich kupcach z przełomu XVII i XVIII w., żeglarzach i awanturnikach, powstańcach przedstawiona została w książce pt. „Polacy w Kanadzie. Historia grobami pisana” Stanisława Stolarczyka. Spotkanie z autorem we wtorek 20 czerwca.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z Polonią w Toronto oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską i Tablicą Sybiraków. Wcześniej, wspólnie z premierem Kanady Justinem Trudeau udał się na spacer ulicami Toronto.
Od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie i całą polską wspólnotę; pamiętamy o wsparciu w trudnych czasach stanu wojennego, a także o działaniach na rzecz członkostwa Polski w NATO – podkreśla para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Podtrzymywanie pamięci o żołnierzach, tu na cmentarzu w Niagara on the Lake, jest czymś naprawdę niezwykłym – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas dorocznej pielgrzymki do polskiego cmentarza wojskowego w Niagara on the Lake. Jesteśmy dumni z naszych rodaków mieszkających za granicą – dodała.