Nadal trudno mi o tym mówić, a przez wiele lat nie rozmawiałem na ten temat nawet z żoną i dziećmi. Tego, co się wtedy wydarzyło, nie da się po prostu zapomnieć. Mimo doznanych upokorzeń czuję się jednak spełniony – mówi PAP Stanisław Grzyb, uczestnik gdańskich strajków Grudnia ’70.
Historia pełna jest mitów, zarówno białych, jak i czarnych. Mimo postępu badań naukowych wiele z nich ma się dobrze. Mało tego – wraz z upływem czasu – pojawiają się nowe. Nie inaczej jest w przypadku Sierpnia ’80 czy szerzej strajków z lata 1980 r., na czele z głównym mitem, w myśl którego „Solidarność” powstać miała 31 sierpnia na podstawie Porozumienia Gdańskiego.
21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który później przekształcił się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", sformułowano w nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 r. Listę 21 postulatów stworzyło wspólnie osiemnaście osób. Pracowali nad nią całą noc.
Nad historyczną bramą prowadzącą niegdyś do gdańskiej stoczni zainstalowano w poniedziałek nową kopię tablic z postulatami Sierpnia '80. Poprzednia kopia – zamontowana na bramie przed dwoma laty, zniszczyła się.
Trójka pomorskich posłów PiS złożyła zawiadomienie do Prokuratury Generalnej o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza; chodzi o decyzję o odtworzeniu historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, z napisem "imienia Lenina".