Od poniedziałku w przestrzeni miejskiej Warszawy można będzie oglądać wystawę „Droga Przyszłości / Дороге майбутнє / Dear Future”. Dzisiaj trudno jest mówić o jakichkolwiek planach, ale samo myślenie o przyszłości Ukrainy pozwala żyć nadzieją – mówi PAP Yulia Krivich, jedna z kuratorek wystawy.
„The Washington Post” opublikował dwa materiały poświęcone odkłamywaniu historii II wojny światowej. „Nie ma ziarna prawdy w oskarżeniach Polski o to, że jej współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu wojny” – pisze brytyjski historyk Roger Moorhouse.
Zdecydowana większość Niemców jest przeciwna wypłacaniu reparacji Polsce i Grecji za zniszczenia, które ich kraj spowodował podczas II wojny światowej. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie agencji dpa i opublikowanego w piątek.
100 lat temu, 22 kwietnia 1919 r., Józef Piłsudski wydał odezwę „Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Deklarował w niej: „Chcę dać Wam możność rozwiązania spraw wewnętrznych, narodowościowych i wyznaniowych, tak jak sami tego sobie życzyć będziecie, bez jakiegokolwiek gwałtu lub ucisku ze strony Polski”.
W Los Angeles w poniedziałek odbędzie się premiera poświęconego Polsce filmu dokumentalnego z serii „The Royal Tour”. Polskę przedstawi widzom premier Mateusz Morawiecki. Kolejne pokazy zaplanowano w Chicago i Nowym Jorku.
Polska jest swego rodzaju bastionem w tym regionie przed rosyjską agresją; a ponieważ jesteśmy w NATO, silna Polska to także bezpieczniejsze Stany Zjednoczone - powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Podczas 13. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Port Luis (Mauritius), Polska została wybrana na wiceprzewodniczącego Komitetu na kadencję 2018-2019 - poinformował w sobotę resort kultury i dziedzictwa narodowego.
Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo i reformy na Ukrainie i w regionie - będą tematami trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina, które odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Wilnie. Weźmie w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Mieszkańcy Portugalii z sentymentem wspominają pontyfikat Jana Pawła II. Wskazują, że dzięki polskiemu papieżowi wzrosło m.in. zainteresowanie Portugalią jako miejscem pielgrzymek, ale i zainteresowanie Portugalczyków Polską.