1 lipca 1569 r., senatorowie oraz posłowie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego potwierdzili i zaprzysięgli Unię Lubelską. Akt deklarował m.in.: „Iż już Krolestwo polskie i Wielgie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna ale jedna a spolna Rzeczpospolita”.
570 lat temu, 10 lutego 1454 r. w katedrze na Wawelu królową Polski koronowano Elżbietę z dynastii Habsburgów. Przez nowych poddanych była nazywana „Rakuszanką”. Do historii przeszła jako „matka królów”. Za jej długiego życia Jagiellonowie zasiedli na tronach większości krajów Europy Środkowej.
Publikacja ta, wydana we współpracy z Muzeum Historii Polski, nie stanowi jakiejś kolejnej monografii napisanej przez prof. Wojciecha Fałkowskiego. Jest to natomiast zbiór jego prac stworzonych w ciągu ostatnich 30 lat, a poświęconych epoce jagiellońskiej w Polsce i w Europie. Na pewno jest to również świadectwo wielkiej pracowitości tego człowieka, który szerszej opinii publicznej dał się poznać m.in. jako wiceminister obrony narodowej (a od niedawna jako dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), ale wśród nas - byłych studentów historii - i w ogóle w środowisku naukowym miał zawsze opinię wybitnego mediewisty i znakomitego nauczyciela akademickiego.
„Świat jagielloński powstawał powoli, bez planu, odchodząc od wzorca piastowskiego stopniowo, ale konsekwentnie, siłą pojawiających się interesów i nowych powiązań. Ich skala była coraz większa i stały za nimi projekty i ambicje skierowane ku odległym obszarom na obrzeżach starej monarchii” – pisze Wojciech Fałkowski w jednym ze swoich artykułów z 2015 roku.
Historię córek Zygmunta Starego i losy XVI-wiecznego Krakowa z perspektywy żyjących tam kobiet o różnym statusie społecznym można poznać dzięki nowej książce Anny Brzezińskiej "Córki Wawelu". Chciałam pokazać ten Kraków tak, jakbym tam naprawę była - mówi pisarka.
Wielką wystawę malarstwa, rzeźby, manuskryptów i innych skarbów z epoki Jagiellonów można od niedzieli oglądać w Kutnej Horze, w centrum Czech. Inne ekspozycje w ramach projektu muzealnego "Europa Jagellonica" prezentowane będą też w Polsce i Niemczech.