Muzeum z Klasą, poświęcone XX-wiecznemu szkolnictwu, otwarto 2 grudnia w Warszawie. Zlokalizowana w 120-letnim budynku dawnej szkoły placówka jest jedynym takim muzeum w Warszawie i wyjątkowym – ze względu na profil działalności – także w skali kraju.
Posłowie ustanowili w czwartek 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Państwowego Instytut Pedagogiki Specjalnej, obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wybitnej twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce – podkreślono w uchwale.
Wicepremier Piotr Gliński wręczył w czwartek Krzyże Zasługi działaczom korporacji akademickich. Polskie korporacje podjęły się wychowania młodych ludzi w duchu patriotyzmu – podkreślił. Podczas uroczystości została otwarta wystawa „Korporantów wojenne drogi”.
Pretekstem do wydania omawianego tomu stało się obchodzone właśnie 50-lecie powstania Zakładu Historii Wychowania na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jubileusz ten potraktowano - oczywiście - jako okazję do pochwalenia się dotychczasowym dorobkiem naukowym pracowników i współpracowników wspomnianej komórki organizacyjnej czy też do nakreślenia perspektyw badawczych na przyszłość. Jest to także ważny impuls do badania historii regionalnej na przykładzie Wielkopolski i osób z nią związanych swoim pochodzeniem i/lub działalnością.
Matematyk profesor 93-letni Jerzy Albrycht został we wtorek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. To ostatni żyjący członek słynnej Lwowskiej Szkoły Matematycznej.
Sejm uczcił w piątek 160. rocznicę powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. To najstarsze istniejące nieprzerwanie polskie towarzystwo naukowe. Towarzystwo w zaborze pruskim pełniło rolę centrum polskiej aktywności naukowej.
60-lecie istnienia świętuje od środy liceum ogólnokształcące w Puńsku (Podlaskie) - jedyna w kraju szkoła średnia z litewskim językiem nauczania. Do tej pory ukończyło ją ok. 1,5 tys. osób. Dla mniejszości litewskiej w Polsce jest też ważnym ośrodkiem życia społecznego i kulturalnego.
Od kilku już lat, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, odbywają się huczne uroczystości z okazji jubileuszu szkół. Centralne media oraz Internet (chodzi o duże portale) o tym nie informują - co jest zrozumiałe - tymczasem zjawisko jest masowe. Wszystkie te szkoły od Bałtyku po Tatry obchodzą swoje 50 urodziny, powstały bowiem przede wszystkim na przełomie lat 50 i 60. Ostatnią „jubileuszową” szkołę zbudowano w 1967 roku. Oficjalne statystyki mówią, że powstało ich 1417, co oznaczałoby, że nową szkołę otwierano średnio co dwa dni. Tempo bardziej niż ekspresowe. Noszą potoczną nazwę szkoły” tysiąclatki” i są do siebie bardzo podobne, choć zdarzały się wyjątki.
W Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku otwarto muzeum poświęcone historii szkoły, działającej od 1906 r., jej nauczycielom i absolwentom. Ekspozycję wraz z adaptacją na ten cel dawnych szatni zabytkowego budynku zrealizowano dzięki wsparciu unijnemu.