80 lat temu, 13 lutego 1943 r., rozpoczął działalność „Cyrk Skalskiego”, jedyna polska jednostka myśliwska w Afryce Północnej. Należała do elity Polskich Sił Powietrznych i czołówki alianckiego lotnictwa. „Jej piloci pokazali wielką klasę, ducha walki i nieprzeciętne umiejętności” – powiedział PAP historyk lotnictwa dr hab. Andrzej Olejko.
Grób nieznanego lotnika, znajdujący się na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym Jonkerbos w Nijmegen w Holandii, kryje szczątki plutonowego Walentego Sieczki z 300. Dywizjonu Bombowego Polskich Sił Powietrznych - podało MKiDN. Przywrócenie imienia i nazwiska na nagrobku odbędzie się 14 listopada 2019 r.
To rewolucja w przygotowaniu polskich pilotów samolotów bojowych – powiedział prezydent Andrzej Duda w sobotę w Dęblinie podczas ceremonii nadania imienia nowym samolotom szkolnym w polskim lotnictwie. Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda nadała samolotom M-346 imię Bielik.
Urny z prochami pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 płk. Zdzisława Krasnodębskiego i jego żony Wandy, uczestniczki powstania warszawskiego, spoczęły w środę na stołecznych Powązkach Wojskowych. Prochy Krasnodębskich sprowadzono do Polski z Kanady we wtorek.
Urny z prochami pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 płk. Zdzisława Krasnodębskiego i jego żony Wandy zostały przetransportowane we wtorek drogą lotniczą z Kanady do Polski. Uroczysty pochówek prochów Krasnodębskich odbędzie się w środę na warszawskich Powązkach Wojskowych.
11 czerwca 1940 r. polski rząd na uchodźstwie podpisał z rządem brytyjskim porozumienie ws. utworzenia Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Trzon tych sił stanowili polscy lotnicy, którzy po klęsce Polski we wrześniu 1939 r. przybyli przez Rumunię, Węgry, Grecję, Azory, Litwę, Łotwę do Francji, a potem, po jej upadku, do Wielkiej Brytanii.
Blisko 300 weteranów i seniorów lotnictwa z kraju i zagranicy bierze udział w rozpoczętym się w sobotę VI Światowym Zjeździe Lotników Polskich, który będzie częścią tegorocznych obchodów Święta Lotnictwa – poinformowali przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych.
Tablicę pamiątkową poświęconą pięciu lotnikom Polskich Sił Powietrznych w Wlk. Brytanii: Wojciechowi Kołaczkowskiemu, Józefowi Wójcikowi, Tadeuszowi Świdzińskiemu, Jakubowi Bargiełowskiemu i Bolesławowi Wejmanowi odsłonięto w niedzielę w Garbowie (Lubelskie).