Pod hasłem "Razem budujmy nadzieję dla Ziemi" Kościół katolicki obchodzi od 19 do 26 maja, tydzień Laudato si'. Centralne obchody w Polsce odbędą się w prowadzonej przez franciszkanów parafii pw. Chrystusa Króla w Olsztynie.
„Potworności wojny, każdej wojny obrażają najświętsze imię Boga. A obrażają go tym bardziej, gdy jego imię jest używane, by usprawiedliwić tę niewysłowioną rzeź” – napisał papież Franciszek we wstępie do książki „Encyklika o pokoju na Ukrainie”. To zbiór jego wypowiedzi od chwili rozpoczęcia rosyjskiej agresji na ten kraj. Jak dodał, „na wojnie wszyscy jesteśmy pokonani”.
Z okazji przypadających w tym roku 40-lecia encykliki „Laborem exercens” i 30-lecia „Centesimus annus”, Centrum Myśli Jana Pawła II w swoich majowych projektach zachęca do głębokiego namysłu nad sensem ludzkiej pracy.
Mija 40 lat od ogłoszenia przez papieża Jana Pawła II encykliki o Bożym miłosierdziu. W mediach społecznościowych trwa zainicjowana przez sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach akcja czytania tego dokumentu.
Wierni przybyli w niedzielę na plac Świętego Piotra na modlitwę Anioł Pański z papieżem Franciszkiem otrzymali egzemplarze jego nowej encykliki „Fratelli tutti”. Papież sam poinformował o tym prezencie, wydanym razem z dziennikiem „L'Osservatore Romano”.
W świecie dotkniętym tragedią pandemii potrzebna jest „zdrowa polityka”, która jednoczy – pisze papież Franciszek w encyklice „Fratelli tutti” o braterstwie i przyjaźni społecznej. Napiętnował polityczne metody „jątrzenia, polaryzacji” i ośmieszania innych.
W środę mija 50 lat od ogłoszenia encykliki papieża Pawła VI „Humanae vitae”, która podejmuje tematykę zasad moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, ludzkiej rozrodczości i kontroli urodzin - poinformowało w komunikacie przesłanym PAP biuro prasowe KEP.
Z okazji 50. rocznicy ogłoszenia encykliki "Humanae vitae" papieża Pawła VI odbyła się w piątek w Krakowie ogólnopolska konferencja naukowa "Człowiek - rodzina - komunizm. 50. rocznica ogłoszenia encykliki Humanae vitae w kontekście relacji państwo - Kościół w komunistycznej Polsce".
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową „Człowiek – rodzina – komunizm. 50. rocznica ogłoszenia encykliki +Humanae vitae+, w kontekście relacji państwo – Kościół w komunistycznej Polsce”. Konferencja odbędzie się 15 czerwca 2018 r. (piątek), w godz. 9-15.30, w Sali Włoskiej klasztoru franciszkanów, przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie.
9 czerwca 1832 r. papież Grzegorz XVI ogłosił encyklikę o posłuszeństwie władzy cywilnej „Cum primum”. Skierowane do wszystkich arcybiskupów i biskupów Królestwa Polskiego pismo potępiało powstanie listopadowe jako bunt podjęty przeciwko legalnej władzy cara.