Polska, obok Francji, jest naszym najważniejszym sąsiadem, ale wiedza Niemców o tym kraju jest wciąż nacechowana uprzedzeniami i resentymentem - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
W 2021 w Niemczech odnotowano 1850 przestępstw o charakterze antysemickim – wynika z danych Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) przedstawionych przez „Die Welt”. Dziennik podkreśla, że dane są niepełne, a zdaniem komentatorów całkowita liczba tych przestępstw może być większa niż w 2020 r. – gdy stwierdzono ich 2351 - i zarazem najwyższa w historii.
Dziennik „Die Welt” przypomina w środę postać Szlamy Ber Winera, który złożył szczegółową relację dotyczącą masowej zagłady w ciężarówkach-komorach gazowych na terenie założonego w grudniu 1941 roku pierwszego niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof).
Niemiecki parlament zadecyduje w piątek, czy na Placu Askańskim w Berlinie lub w pobliżu ma powstać miejsce pamięci o ofiarach okupacji hitlerowskiej w Polsce. „Ten pomnik powinien wreszcie powstać” - pisze na łamach dziennika „Die Welt” Thomas Schmid.
W opublikowanym w środę na stronie internetowej dziennika „Die Welt” komentarzu emerytowany szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego Florian Mausbach przypomniał o potrzebie postawienia w Berlinie pomnika polskich ofiar II wojny światowej.
Premier Mateusz Morawiecki w artykule dla niemieckiego dziennika „Die Welt” pisze, że druga wojna światowa mogła się zakończyć w kilka miesięcy. Francja i Wielka Brytania powinny były otworzyć front zachodni we wrześniu 1939 roku – ocenił szef polskiego rządu.
Uchwalając znowelizowaną ustawę o IPN, rząd Polski po raz kolejny udowadnia, że "od dyplomacji woli młot"; wyrządzone szkody nie mogłyby być większe - pisze w środę dziennik "Die Welt", komentując podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Rząd w Warszawie próbuje zaproponowaną nowelizacją ustawy o IPN ugruntować obraz Polski jako "bohaterskiej ofiary", czym pokazuje niedojrzałość i niepewność, a jednocześnie ściąga na siebie ostrą krytykę Izraela - pisze dziennik "Die Welt".
Używając zwrotu "polski obóz", niemiecki "Die Welt" wprawdzie naruszył dobra osobiste powoda, ale żądanie indywidualnych przeprosin idzie za daleko - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie, oddalając apelację w procesie z powództwa Zbigniewa Osewskiego.
Zwrot "polski obóz" jest nieprawdziwy i zakłamuje historię, ale pozew Zbigniewa Osewskiego wobec wydawcy "Die Welt" podlega oddaleniu, bo słowa te nie odnosiły się bezpośrednio do powoda - uznał sąd. Osewski zapowiada apelację.