Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz ukazały się nakładem wydawnictwa Muzeum Auschwitz – podała placówka.
Wspomnienia więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, działacza konspiracyjnego, żołnierza Armii Krajowej Bolesława Burskiego ps. "Jasieńczyk" zebrane w książce pt. „Pawiak – Majdanek – Auschwitz” zaprezentowano w Lublinie. Burski spisał je w latach 1945–1948.
14 czerwca 1940 r. do powstającego KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. O tym wydarzeniu przypomina Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, ustanowiony przez Sejm w 2006 r.
We wtorek mija 20. rocznica śmierci Stanisława Ryniaka, pierwszego zarejestrowanego w niemieckim obozie Auschwitz polskiego więźnia. Deportowany został 14 czerwca 1940 r. w transporcie 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. W Auschwitz otrzymał numer 31.
Trzy metalowe krzyżyki trafiły do zbiorów Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie). Przedmioty zostały wykonane w ukryciu przez Jana Wąsickiego, podczas uwięzienia w obozie koncentracyjnym Stutthof.
W Berlinie zorganizowano obchody jubileuszu 50-lecia działalności stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk (MKW), które wspiera byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych oraz gett w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Wspomnienia Bogdana Kolasińskiego, byłego więźnia niemieckich obozów Auschwitz, Sachsenhausen i Buchenwald, ukazały się nakładem wydawnictwa Muzeum Auschwitz. Jego szefowa, Jadwiga Pinderska-Lech podała, że to poruszający zapis wojennej gehenny i ludzkiej tragedii.
Uznani szwedzcy filmowcy zrealizowali dokument o Zygmuncie Łakocińskim (1905–1987), który wraz ze współpracownikami zebrał ponad 500 unikalnych zeznań ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych. Film ma być rozpowszechniany m.in. w szkołach oraz muzeach.