Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła w środę wyrok z 2011 r., w którym nakazano byłemu opozycjoniście z czasów PRL Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB.
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł we wtorek, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić za informacje z książki „Dalej jest noc”, która przedstawia losy Żydów w okupowanej Polsce. Wolność badań naukowych musi podlegać kryteriom rzetelności – uzasadnił sąd.
W sprawie niemieckiej telewizji ZDF i jej przeprosin za użycie zwrotu „polskie obozy zagłady” będziemy walczyć do końca, by prawda zatriumfowała - zapowiada były więzień KL Auschwitz Karol Tendera. Odwołamy się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodaje.
Niemieckiemu Federalnemu Trybunałowi Sprawiedliwości - który uznał, że postanowienie polskiego sądu nie może być egzekwowane w RFN - zabrakło wrażliwości; telewizja ZDF powinna przeprosić, bo naruszyła polskie uczucia - uważa wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
Niemiecka telewizja ZDF zażaliła się na postanowienie sądu w Moguncji, nadające klauzulę wykonalności wyrokowi krakowskiego sądu o przeprosinach b. więźnia niemieckiego obozu Auschwitz Karola Tendery za sformułowanie "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" – poinformowało w piątek PAP Stowarzyszenie Pro Patria.
Do niemieckiej telewizji ZDF trafiło wezwanie do wykonania wyroku krakowskiego sądu i prawidłowe przeproszenie b. więźnia Auschwitz Karola Tendery za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz" – poinformowali we wtorek PAP pełnomocnicy Tendery.
Pełnomocnik b. więźnia Auschwitz Karola Tendery uważa, że przeprosiny zamieszczone przez niemiecką telewizję publiczną ZDF po wyroku krakowskiego sądu za użycie słów "polskie obozy zagłady" nie spełniają wymogów. Prawnik domaga się od ZDF prawidłowych przeprosin.
Instytut Lecha Wałęsy skierował w czwartek do sądu wniosek o ugodę ze Sławomirem Cenckiewiczem, autorem książki "Wałęsa. Człowiek z teczki", domagając się m.in. publicznych przeprosin za "ostre stwierdzenia mające na celu zdyskredytowanie" bohatera publikacji.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz powiedziała w piątek, że jest zaskoczona formą przeprosin prezydenta Baracka Obamy za użyte przez niego sformułowanie "polski obóz śmierci". Uważa, że byłoby bardziej stosowne, gdyby przeprosiny padły z ust Obamy, a nie w formie listu.