We wtorek, 5 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęła się Międzynarodowa konferencja ETHER. Jej tematem przewodnim jest rola sztucznej inteligencji (AI) w muzeach, archiwach, uczelniach i instytucji kultury oraz jej wpływ na to, jak badamy i rozumiemy naszą przeszłość.
Twierdzenia jakoby likwidacja tajnego zbioru w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej a także proces odbierania świadczeń b. funkcjonariuszom komunistycznego reżimu, były działaniami godzącymi w interesy państwa jest przejawem skrajnej manipulacji - podkreślił w poniedziałek IPN.
W Archiwum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu tuż przy brzegu Odry pracownicy i wolontariusze przenoszą jego zbiory na wyższe piętra. Jest tam ponad 450 tys. ksiąg, w tym słynna Księga Henrykowska.
Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK „Radosław” ppłk. Wacława Janaszka. „Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone” – podkreślił w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.
W czwartek AAN udostępniło ponad 10 tys. skanów dokumentów Armii Krajowej. Wiele z nich dotyczy Powstania Warszawskiego. Chcemy ułatwić dostęp do nich, tak, by badacze mieli możliwość pracy z historycznymi dokumentami sprzed 80 lat - powiedział PAP historyk i archiwista AAN Rafał Kierzkowski.
„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane między 7 a 9 czerwca 2024 roku przez prawie 30 archiwów społecznych z ponad 20 miejscowości w Polsce. W ten sposób inicjator akcji – Centrum Archiwistyki Społecznej – zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów, który co roku obchodzimy 9 czerwca.
Przedstawiciele archiwów państwowych z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podpisali w czwartek porozumienie o współpracy i ochronie wspólnego dziedzictwa archiwalnego. W planach jest cyfryzacja zasobów.
Wicepremier, szef MSZ Nowej Zelandii Winston Peters przekazał we wtorek szefowi polskiego MSZ Radosławowi Sikorskiemu faksymile korespondencji wewnątrz rządu nowozelandzkiego nt. polskich dzieci przyjętych przez ten kraj w 1944 r.
W stołecznym Archiwum Akt Nowych pokazano w piątek archiwalia nt. Wincentego Witosa. 21 stycznia minie 150. rocznica urodzin twórcy i przywódcy polskiego ruchu ludowego. „Potrafił połączyć idee walki o niepodległą Polskę z działaniami na rzecz chłopstwa” - mówi PAP historyk Rafał Kierzkowski.