W związku z igrzyskami w Rio de Janeiro przez Brazylię podróżuje mobilne muzeum olimpijskie. Na wystawie, która odwiedzi ponad 45 brazylijskich miast, oglądać można ekspozycję poświęcona historii zawodów, wzbogaconą o wiele oryginalnych pamiątek.
W latach 1912-1948 na letnich igrzyskach olimpijskich obok sportowców występowali też artyści. Francuski baron Pierre de Coubertin, nazywany ojcem współczesnego ruchu olimpijskiego, uważał, że rozwój fizyczny i duchowy powinny iść ze sobą w parze. W formułę igrzysk wpisał więc rywalizację w pięciu dziedzinach artystycznych: architektura, literatura, malarstwo, muzyka oraz rzeźba. Osiem medali w tych niezwykłych zawodach zdobyli Polacy.
W niedzielę 2 września minie 75 lat od śmierci barona Pierre'a de Coubertina, pomysłodawcy i realizatora idei nowożytnych igrzysk olimpijskich. Za swoje zasługi Francuz zyskał sobie miano "ojca współczesnego sportu". Pierre Fredi baron de Coubertin urodził się 1 stycznia 1863 roku w Paryżu. Po ukończeniu studiów na Sorbonie młody arystokrata nie chciał podążać drogą typową dla swoich sfer - zostać wojskowym lub zaangażować się w politykę. Całe dorosłe życie poświęcił jednej wielkiej idei - sportowi.