Politechnika Krakowska (PK) im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie otrzymała od rodziny Magierów nieprezentowany dotychczas publicznie rękopis swojego patrona. Dokument z czasów wojny polsko–rosyjskiej po raz pierwszy zostanie pokazany w piątek (16 maja) w muzeum uczelni.
To, co widać na prezentowanej fotografii, i to, co obserwujemy w ostatnich latach na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, udowadnia, że popularność czytania w Polsce nie słabnie. Nawet dziś, w dobie mediów elektronicznych, pozycja książki jest bardzo silna.
5 maja 1629 r. w Czernięcinie pod Zamościem zmarł Szymon Szymonowic, poeta który wprowadził do języka polskiego słowo sielanka. Ale autorem pierwszego utworu po polsku w tej formie był ktoś inny.
"Wiedźma z Chwaliszewa", stracona w 1511 roku poznańska znachorka to, według źródeł, pierwsza na ziemiach polskich kobieta, którą spalono na stosie za używanie czarów. We wtorek odbędzie się spotkanie konsultacyjne dotyczące formy i lokalizacji pomnika upamiętniającego poznańską „czarownicę”.
3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była próbą zreformowania państwa, ale wkrótce pod naciskiem sąsiednich mocarstw została zablokowana.
Król Stanisław August Poniatowski był bardzo zręcznym politykiem, więc zaczął akcję zjednywania sobie szlachty. Zapraszał różnych, niechętnych mu ludzi do siebie na obiady i przekonywał do Konstytucji 3 Maja - powiedział PAP historyk dr hab. Jarosław Dumanowski, prof. UMK.
Narzędziem budowania prestiżu króla i dworu była za czasów saskich architektura. Imponujące założenia urbanistyczne w Warszawie pokazano na wystawie „Saskie wizje. Architektura władzy”. Ekspozycja dostępna od 25 kwietnia na Zamku Królewskim.
W 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie każdy będzie mógł obejrzeć oryginał tego dokumentu. Z inicjatywy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych pokazany zostanie w Pałacu Raczyńskich – to jedyna okazja w roku.