W piątek w Gdańsku rozpocznie się festiwal "Wisłoujście 1628" upamiętniający bitwę morską, która rozegrała się u stóp Twierdzy na Wiśle. Przez trzy dni udział weźmie prawie 350 rekonstruktorów z Polski i Europy.
Obecny kształt Zamku Królewskiego w Warszawie to zasługa panujących w XVIII wieku w Polsce Sasów. Jednak tylko część planów doczekała się realizacji. Przypomina o tym wystawa i zaprezentowana w środę publikacja.
Był wybitnie wykształcony, zainteresowany sztuką i teatrem, o dużych talentach militarnych. Gdyby takich władców Polska miała więcej, to być może historia Rzeczypospolitej potoczyłaby się inaczej. Bohaterem nowego podcastu Muzeum Historii Polski jest Władysław IV Waza.
Błyskotliwy młodzian, który w dramatycznych okolicznościach został władcą Rzeczypospolitej w czasach, gdy ta była jednym z najpotężniejszych państw Europy. Bohaterem nowego podcastu Muzeum Historii Polski jest król Zygmunt III Waza.
Kazimierz Wielki prowadzi w Rankingu Królów Polski zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski – przekazał prof. Michał Kopczyński z MHP. Zastrzegł, że są to na razi wyniki częściowe. Głosowanie trwa do 6 lipca do godz. 15.00.
Ucieczka w środku nocy. To najbardziej mu pamiętamy. Tylko raz w historii Polski zdarzyło się, żeby król zbiegł, zostawiając pusty tron. Zarówno współcześni, jak i potomni zrównywali za to Walezego z ziemią! Czy rzeczywiście zasłużył na aż taką krytykę?
Nurkowie z Trójmiasta przebadali wraki, które zalegają na dnie Bałtyku. W ich wnętrzach odnaleziono ceramikę, butelki i oponę samolotu. Szef ekspedycji Tomasz Stachura ocenił, że dwa wraki, spośród ośmiu sprawdzonych, okazały się małą historyczną sensacją.
Rekonstrukcje strojów i klejnotów Barbary Radziwiłłówny znalazły się na wystawie otwartej w Muzeum w Nieborowie. Przy okazji odwiedzin w dawnym pałacu Radziwiłłów do 30 listopada będzie można zajrzeć za kulisy renesansowej mody, której ikoną była ukochana żona Zygmunta Augusta.