Brama getta przy ul. Szpitalnej w Radomiu jest kolejnym miejscem, które znalazło się na Szlaku Pamięci Radomskich Żydów. Symboliczne upamiętnienie miejsca zrealizowano w ramach projektu z budżetu obywatelskiego -- poinformował w czwartek radomski magistrat.
18 sierpnia 1942 r. zakończyła się likwidacja tzw. dużego getta w Radomiu. Na początku sierpnia Niemcy zlikwidowali także tzw. małe getto. Z blisko 30 tys. Żydów, których transportowano do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, ocalał tylko jeden mężczyzna, któremu udało się uciec z pociągu.
Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad” powstał w Radomiu. W 12 miejscach miasta, związanych ze społecznością żydowską, stanęły pamiątkowe tablice. Uroczyste otwarcie szlaku odbędzie się w sobotę, w ramach obchodów 75. rocznicy likwidacji radomskiego getta.
W Radomiu powstanie Szlak Pamięci Żydów Radomskich „Ślad”. Jego uroczyste otwarcie planowane jest na sierpień, kiedy przypada 75. rocznica likwidacji radomskiego getta przez Niemców. W ramach projektu, w 11 miejscach miasta, ważnych dla historii Żydów, staną pamiątkowe tablice.