Nie żyje filozof, żołnierz AK oraz powstaniec warszawski prof. Zbigniew Pełczyński – poinformowała w mediach społecznościowych założona przez niego Szkoła Liderów. Wykładał filozofię polityczną na Uniwersytecie Oksfordzkim; jego studentem był m.in. późniejszy prezydent USA Bill Clinton.
Powstanie warszawskie "nie tylko było źle przygotowane, ale w ogóle nie miało sensu, bo nie było wiadomo, jaki cel miało osiągnąć" – powiedział PAP prof. Zbigniew Pełczyński. Dla niego powstanie to "przykry temat i przykre wspomnienia".
Tadeusz Mazowiecki był politykiem mającym rzadką umiejętność budowania konsensusu; poruszał się powoli, ale szedł w dobrym kierunku – powiedział PAP prof. Zbigniew Pełczyński, politolog z uniwersytetu w Oxfordzie, który znał Mazowieckiego od lat 70. W rozmowie z PAP emerytowany profesor z Pembroke College wyraził żal, że Mazowiecki nie został prezydentem RP i zbyt wcześnie wycofał się z pracy w rządzie (po tym, gdy w pierwszej turze wyborów prezydenckich z 1990 r. zajął trzecie miejsce za Lechem Wałęsą i Stanisławem Tymińskim – PAP).
Tożsamość narodowa nie jest dana, nie rodzimy się z nią. Jest ona tworem, który człowiek sam kształtuje w ciągu życia – przekonywał w poniedziałek w Krakowie filozof i polityk prof. Zbigniew Pełczyński, obywatel Polski i Wielkiej Brytanii.
Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz Klub Jagielloński zapraszają 15 kwietnia na spotkanie z twórcą Szkoły Liderów, filozofem, naukowcem, emigrantem, działaczem, obywatelem dwóch Ojczyzn, niezwykłą osobowością – profesorem Zbigniewem Pełczyńskim.
Nakładem wydawnictwa Grosvenor House w Wielkiej Brytanii ukazała się biografia prof. Zbigniewa Pełczyńskiego, któremu 1,5 tys. polskich naukowców i studentów zawdzięcza stypendia i staże na najbardziej renomowanych college'ach Oksfordu, głównie w latach 80.