Z okazji Bożego Ciała w czwartek od rana mieszkańcy kilku wsi województwa opolskiego układali kobierce z kwiatów i roślin. Tradycja ma już ponad sto lat i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Setki wiernych oraz miłośników folkloru i turystów uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach Bożego Ciała w Łowiczu (Łódzkie). Religijne wydarzenie w tym mieście wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest jednocześnie barwnym, folklorystycznym widowiskiem.
W Kościele w czwartek przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem. W centrum obchodów jest Eucharystia. Papież Franciszek mówił o niej, że „nie jest nagrodą dla dobrych, ale mocą dla słabych i dla grzeszników, jest przebaczeniem, jest pokarmem na drogę”.
Procesja Bożego Ciała w Myszyńcu na Kurpiach (Mazowieckie) jest wciąż żywym elementem tożsamości Kurpiów - oceniają muzealnicy. W czwartek ta uroczystość odbędzie się po raz pierwszy po wpisie tego wydarzenia na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Doroczna procesja w Spycimierzu (Łódzkie) po mających 200-letnią tradycję dywanach z żywych kwiatów rozpocznie się w czwartek (19 czerwca) po uroczystej mszy o godz. 17. W Łowiczu po procesji zaplanowano festyn ludowy nad Bzurą.
W Boże Ciało już po raz czwarty popłynie Wiślana Procesja Eucharystyczna, która wyruszy z przystani w Smoszewie, a zakończy się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Jak podkreślają czerwińscy salezjanie, to jedyne takie wydarzenie w Polsce.
Męczeństwo to wspaniały znak świętości Kościoła. Istnieje obowiązek świadectwa, które wszyscy chrześcijanie powinni być gotowi składać każdego dnia, nawet za cenę cierpień i wielkich ofiar - powiedział w czasie czwartkowego kazania metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Jako przykład podał ks. Stanisława Streicha, zabitego w 1938 r. przez zamachowca komunistę, którego beatyfikacja odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym roku w Poznaniu.
W Kościele katolickim w czwartek przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywana Bożym Ciałem. Jest związana z wiarą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Jednym z elementów obchodów jest procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.
Dwie procesje Bożego Ciała, dwa incydenty w dwóch różnych miastach i zupełnie inne wyroki, które sporo mówią o ewolucji tolerancji w I Rzeczypospolitej. W 1564 r. procesję Bożego Ciała przerwał w Lublinie Erazm Otwinowski. W 1611 r. w Wilnie – Włoch Franco de Franco. Jeden przeżył, drugi został skazany na śmierć. Co różniło te dwa wydarzenia?
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych osobom przebywającym na terenie obu diecezji.