100 lat bez jednego dnia. Tyle czasu upłynęło między zakończeniem drugich i rozpoczęciem trzecich letnich Igrzysk w Paryżu. W 2024 r. na pierwszy medal olimpijski czekaliśmy do drugiego dnia zmagań. W 1924 r. Polacy oczekiwali na medale znacznie dłużej – do ostatniego dnia imprezy. Wówczas stanęli na podium dwukrotnie. Srebro zdobyła drużyna kolarzy, a brąz jeździec Adam Królikiewicz.
Wystawa stołecznego Muzeum Sportu i Turystyki "100 lat temu w Paryżu" to kolejna inicjatywa tej zasłużonej dla polskiego sportu placówki kultury upamiętniająca start biało-czerwonych sportowców w igrzyskach VIII olimpiady w Paryżu w 1924 roku.
16 marca 1897 r. urodził się w Warszawie kolarz Józef Lange. Na 8. Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. w wyścigu drużynowym na 4 tys. m – wspólnie z Janem Łazarskim, Tomaszem Stankiewiczem i Franciszkiem Szymczykiem – zajął 2. miejsce, zdobywając srebrny medal.
W lipcu 1924 r. na igrzyskach w Paryżu, w olimpijskim debiucie Polski, wystartowało 66 polskich sportowców w dziesięciu dyscyplinach: boksie, jeździectwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce nożnej, strzelectwie, szermierce, wioślarstwie, zapasach w stylu klasycznym i żeglarstwie. Polacy wywalczyli nad Sekwaną pierwsze medale igrzysk - srebrny i brązowy.