W pamięci zbiorowej Polaków Syberia stała się w XIX wieku miejscem katorgi, zesłań i tułaczki, a w pamiętnikach i relacjach z tamtego czasu pojawiają się porównania tej krainy do „ziemi przeklętej” czy „lodowego piekła”. „Niezależnie od formy władzy, jaka sprawowana była na terenie Rosji, już od wieku XVIII nasi rodacy padali ofiarami represji caratu (a później władz sowieckich) i w związku z tym trafiali na Syberię” – czytamy.
100 lat temu, w nocy z 16 na 17 lipca 1918 r., Mikołaj II wraz z rodziną został rozstrzelany przez bolszewików. Była to egzekucja zupełnie bezsensowna – Mikołaj nie był już carem, gdyż zrzekł się tronu. Wina za nią w dużym stopniu obciąża Anglię.
Wystawę poświęconą Towarzystwu Filomatów w 200. rocznicę jego założenia otwarto w piątek w Państwowym Muzeum Historii Literatury Białoruskiej. Szczególnie dużo uwagi poświęcono Adamowi Mickiewiczowi, którego 220. rocznica urodzin przypada w 2018 r.
Rosyjskie ministerstwo kultury wydało w czwartek zgodę na rozpowszechnianie filmu "Matylda", którego bohaterami są car Mikołaj II i słynna tancerka Matylda Krzesińska. Wywołujący protesty prawosławnych aktywistów film będzie dozwolony dla widzów od lat 16.
Kilkadziesiąt barwnych fotografii przedstawiających ludzi zamieszkujących dawne Imperium Rosyjskie oglądać można na otwartej w środę w Lublinie wystawie „Rosja przed rewolucją” Siergieja Prokudina-Gorskiego.
Sprzedawca złomu ze Środkowego Zachodu USA na giełdzie staroci znalazł warte ponad 30 mln dolarów jajo Faberge, pamiętające czasy carskiej Rosji - podała w piątek agencja Reutera. Media w Stanach Zjednoczonych okrzyknęły wydarzenie "odkryciem stulecia".
Muzeum prezentujące dużą kolekcję jajek Faberge otwarto we wtorek w Petersburgu w jednym z pałaców nad Fontanką. "To wydarzenie dla całej Rosji" - powiedział minister kultury Rosji Władimir Miedinski. Kolekcję zgromadził rosyjski miliarder Wiktor Wekselberg.
6 czerwca 1867 r. były powstaniec styczniowy Antoni Berezowski dokonał nieudanego zamachu na przebywającego w Paryżu Aleksandra II. Za próbę zabicia cara Berezowskiego skazano na dożywotnie zesłanie do Nowej Kaledonii, gdzie zmarł w zapomnieniu w 1916 r.