Jeszcze w październiku przed warszawskim sądem mają rozpocząć się przesłuchania świadków w procesie oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki w 1983 roku. Pierwsi mają być słuchani byli funkcjonariusze SB, sąd wyznaczył terminy rozpraw do końca stycznia 2025 r.
Na placu katedralnym Jana Pawła II w Łodzi można oglądać wystawę plenerową "Zło dobrem zwyciężaj. Ksiądz Jerzy Popiełuszko na Wybrzeżu Gdańskim". Otwarto ją w sobotę, w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.
40 lat temu, 19 października 1984 r., funkcjonariusze IV departamentu MSW: Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala, zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy i „Solidarności”. Do dziś nie wiadomo, czy za mordercami stali wyżej usytuowani mocodawcy.
Ks. Jerzy Popiełuszko jest jednym ze współczesnych bohaterów naszej wolności; stał się symbolem obrony wolności sumienia, godności ludzkiej i praw obywatelskich - napisano w uchwale przyjętej w piątek przez Sejm. 19 października przypada 40. rocznica śmierci kapelana Solidarności.
Był duchowym przewodnikiem dla milionów Polaków w najtrudniejszych latach stanu wojennego; niestrudzonym obrońcą godności człowieka, prawdy i sprawiedliwości - napisano w uchwale Senatu przyjętej w środę. 19 października 2024 r. przypada 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana Solidarności.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się w piątek proces oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o podrzucenie w 1983 r. przez SB do mieszkania księdza przy ul. Chłodnej w Warszawie materiałów mających obciążać duchownego.
Na 4 października Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył w środę datę rozpoczęcia procesu oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Chodzi o podrzucenie w 1983 r. przez SB do mieszkania księdza przy ul. Chłodnej materiałów obciążających duchownego.
Pion śledczy IPN w Katowicach przesłał do sądu akt oskarżenia przeciwko Januszowi B. i Sławomirowi K. – byłym prokuratorom Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Gliwicach i Zielonej Górze, którzy odpowiedzą za bezprawne pozbawienie wolności organizatorów strajku w katowickiej kopalni Wujek.
W uzupełnionym przez Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Jaremy Stępowskiego i Ewy Dałkowskiej - poinformował IPN w poniedziałek.
39 lat temu, najprawdopodobniej 19 października 1984 r., ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, został zamordowany przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Do dziś jednak wokół okoliczności i daty jego śmierci pojawiają się wątpliwości.