Coraz częściej biblioteki zaczynają pełnić funkcję mediatek. To, nad czym warto pracować, to zwiększenie świadomości osób niezainteresowanych tradycyjną książką, że takie miejsca istnieją, dotyczy to zwłaszcza dzieci i młodzieży – mówi PAP dr Agnieszka Konior z Zakładu Zarządzania Kulturą Instytutu Kultury UJ.
Zaprojektowany przez Wojciecha Samołyka cenny kolekcjonerski gramofon Oskar wzbogaci zbiory Mediateki w Łodzi, której otwarcie zaplanowane jest na rok 2022. Będzie ona jedyną instytucją publiczną dysponującą takim sprzętem – ma go tylko kilku prywatnych kolekcjonerów na świecie.
W Łodzi rozpoczęły się prace przy budowie mediateki, która powstanie m.in. w willi Meyera przy ul. Moniuszki. Jej otwarcie zaplanowano na 2020 rok. Rewitalizacja zabytkowego obiektu i stworzenie nowoczesnej biblioteki oraz centrum kultury ma kosztować ponad 36 mln zł.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę mediateki w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się w środę. To będzie ważne miejsce dla obecnej społeczności naszego miasta i dla tych, którzy po nas je przejmą – powiedział prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.
Ponad 2 tys. archiwalnych fotografii i dokumentów oraz ponad 100 godzin nagrań z relacjami m.in. najstarszych mieszkańców Białegostoku, udostępniono w internecie w ramach projektu "e-Mediateka CLZ". Najstarsze udostępnione materiały pochodzą z końca XIX wieku.
W Piotrkowie Trybunalskim powstanie Mediateka. Przetarg na budowę obiektu magistrat chce ogłosić jeszcze w tym roku. Prace, które mają potrwać dwa lata, mają ruszyć w 2017 roku - poinformował PAP Jarosław Bąkowicz z Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Sala koncertowa wraz z siedzibą czołowej polskiej orkiestry kameralnej Aukso, jak i nowoczesna biblioteka znalazły się w tyskiej Mediatece. Oficjalne otwarcie obiektu oraz koncert tyskich muzyków i zespołu Vołosi odbędzie się w sobotę.
Mediatekę, czyli bibliotekę gromadzącą nagrania ze wspomnieniami najstarszych mieszkańców Białegostoku, udostępniono w miejskim Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Z ponad stu godzin nagrań można poznać historie związane z ludźmi, miastem i ważnymi wydarzeniami. Projekt "Białostoczanie mówią" to pierwszy cykl nagrań, zrealizowany w ramach mediateki Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Głównym celem jest stworzenie pierwszego w mieście, profesjonalnego archiwum historii mówionej oraz upowszechnianie historii miasta i regionu.