Liturgia podczas uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI będzie podobna do tej, jak w przypadku pogrzebu papieża, ale zmodyfikowana ze względu na odmienność sytuacji – taką wiadomość przekazał we wtorek dziennikarzom dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.
Ukazało się polskie tłumaczenie listu apostolskiego o liturgii „Desiderio desideravi" - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski. Jest on komentarzem do pierwszej części soborowej Konstytucji o liturgii „Sacrosanctum Concilium”, poświęconej naturze liturgii.
W czwartek w Kościołach wschodnich rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego. Wierni Kościoła grekokatolickiego mogą wziąć udział w liturgiach oraz poświęcić pokarmy w kilku miejscach stolicy oraz pod Warszawą. Główna ich cerkiew p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się w Warszawie przy ul. Miodowej.
Wprowadzenie pokoju między ludźmi pozostanie zawsze zwykłą mrzonką, jeśli wcześniej nie nastąpi rzeczywiste nawrócenie serca – powiedział w środę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa liturgii godzin czwartego dnia 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie.
W odpowiedzi na motu proprio „Traditionis custodes” papieża Franciszka, określającego nowe zasady stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku, metropolita gnieźnieński zezwolił na sprawowanie mszy św. według mszału rzymskiego z 1962 roku w dotychczasowych miejscach.
Papież zakazał odprawiania w kościołach parafialnych mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej. To ryt, w którym kapłan stoi tyłem do wiernych. W Watykanie opublikowano w piątek list Franciszka, w którym wyznał, że obecna sytuacja go „zasmuca i martwi”.
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski we wskazaniach na Wielki Tydzień zachęcił księży do organizowania w tym okresie dodatkowych mszy i nabożeństw oraz obrzędu komunii św., aby „większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii”.
Z powodu zagrożenia koronawirusem księża z archidiecezji łódzkiej apelują do wiernych o uczestnictwo w wielkanocnych uroczystościach kościelnych, ale tylko za pośrednictwem internetu. Poprosił o to także metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.