Stanisław Hozjusz, czołowy zwolennik kontrreformacji, wiedział, co robi, kiedy zdecydował się sprowadzić jezuitów do Polski. Wtedy jeszcze stosunkowo młody zakon, założony przez Ignacego Loyolę, szturmem zaczął zmieniać Europę, kształtując ją zgodnie z linią Watykanu. W jakim stopniu udało się jezuitom wpłynąć na sarmatów? Czy może ponieśli klęskę? I jaką rolę odegrały w tym prowadzone przez nich szkoły?
Pamiątkę Reformacji będą obchodzili we wtorek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Zabrzmi też hymn luteranów „Warownym grodem jest nasz Bóg”, którego autorem był Marcin Luter.
Pamiątkę Reformacji będą obchodzili w poniedziałek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Zabrzmi też hymn Kościoła „Warownym grodem jest nasz Bóg”, którego autorem był Marcin Luter.
Chcąc „zrozumieć kim był Luter” Lyndal Roper nie tylko komponuje jego życiorys na szerokim tle społeczno-religijnym, lecz także kreśli nowy obraz reformacji. Uzmysławia znaczenie Lutra dla całej historii Europy i dla kształtu współczesnych społeczeństw – podkreślają wydawcy najnowszej biografii Marcina Lutra. Pięćsetna rocznica jego wystąpienia stała się przyczynkiem do ponownego interpretowania wydarzeń, które zmieniły Europę i samej postaci człowieka, który rozpoczął wielkie przemiany religijne.
Ewangeliccy biskupi zwrócili się w piątek z listem otwartym z prośbą o wycofanie złożonych w Sejmie wniosków upamiętnienia 500 lat Reformacji. Odnosząc się do czwartkowej debaty sejmowej tej sprawie wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji.
Prezydent Andrzej Duda otrzymał w niedzielę medal wybity z okazji 500. rocznicy Reformacji. Luteranie ze Szczyrku honorują nim wybitne postacie życia społecznego w Polsce, które kierują się w życiu Ewangelią – powiedział PAP luterański duchowny ks. Jan Byrt.
Kamienny monument przypominający o przypadającym w br. jubileuszu 500-leciu Reformacji odsłonili w niedzielę przy kościele w Szczyrku miejscowi luteranie. „Ma on przetrwać kolejnych 500 lat” – powiedział inicjator jego ustawienia luterański ksiądz Jan Byrt.
Istotny, prawdziwy skarb Kościoła to święta Ewangelia chwały i łaski Bożej - stwierdzał Marcin Luter w jednej ze swoich kluczowych dla późniejszych wydarzeń tez. Dokument opublikowany w 1517 r. okazał się zarzewiem ogromnych zmian religijnych, społecznych, politycznych i kulturowych.