Doceniając dotychczasową pracę Roberta Kostro i mając na uwadze dobro Muzeum zwracamy się z prośbą o ponowne rozważenie decyzji jego odwołania ze stanowiska dyrektora przed upływem kadencji - napisała do ministry kultury Hanny Wróblewskiej przewodnicząca Rady Muzeum Historii Polski.
Opublikowana właśnie na polskim rynku korespondencja brytyjskich pisarek Virginii Woolf i Vity Sackville-West to historia namiętnego romansu, który przerodził się w przyjaźń. „Twoje listy zawsze przyprawiają mnie o wstrząs” – pisała Sackville-West do Woolf.
Syn Stanisława Mierzwy - jednego z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonego w procesie szesnastu w Moskwie - przekazał krakowskiemu oddziałowi IPN zbiór listów i grypsów ojca, wysyłanych do rodziny z więzień stalinowskich w latach 40. i 50. XX wieku.
Prywatna korespondencja ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie – od międzywojnia po upadek systemu komunistycznego – zostanie zaprezentowana na wystawie plenerowej na pl. Solidarności. Ekspozycja „Historia w kopercie” będzie dostępna od czwartku.
Po ponad 70 latach Halina Cisło-Wiśniewska otrzymała listy pisane przez jej ówczesnego narzeczonego ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. Rekin. Autor pisał je w latach 1948–49 z ubeckiego aresztu, z którego już nie wyszedł żywy.
Korespondencja m.in. króla Augusta II, generała Poczt Pruskich z Gdańska i bpa warmińskiego Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka, pochodząca ze zbiorów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej została poddana konserwacji. To kolejna część bogatego zbioru listów stanowiących dziedzictwo kulturowe historycznej Warmii.
W czasie kryzysowej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w czasie niespotykanej nagonki na funkcjonariuszy mundurowych, chcemy wyrazić wsparcie i uznanie dla wszystkich dzielnych ludzi, którzy strzegą polskich granic – napisano w liście otwartym pisarzy.
Po raz ostatni listy działacza niepodległościowego i żołnierza Powstania Listopadowego ukazały się w 1863 r. Ich wznowienie przygotowywane przez prof. Mirosława Strzyżewskiego będzie zawierało listy przechowywane do dziś przez Martę Ławacz w archiwum rodziny Mochnackich.
Kształcenie artystyczne to ciągły kontakt z pięknem i sztuką, to tworzenie oraz pomnażanie artystycznych umiejętności - napisał w liście do uczniów, nauczycieli i pracowników szkół artystycznych na rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22 wicepremier prof. Piotr Gliński.
Poznański Czerwiec, czyli wydarzenia, które rozpoczęły się w stolicy Wielkopolski w czwartek 28 czerwca 1956 roku wywołały falę komentarzy. Polacy wyrażali swój stosunek do wydarzeń w różny sposób – od prywatnych lub publicznych rozmów, poprzez ulotki czy napisy, aż po listy kierowane do najbliższych, instytucji państwowych (na czele z Polskim Radiem) czy poznańskich zakładów. Komentarze te zawierały – jak to zazwyczaj w podobnej sytuacji – obok wielu prawdziwych informacji, czy relacji naocznych świadków, również zasłyszane plotki albo nawet najbardziej fantastyczne pogłoski.