W Płocku oddano we wtorek hołd generałowi Zygmuntowi Padlewskiemu (1836-1863). Aresztowany przez wojska carskie naczelnik Powstania Styczniowego na Mazowszu został stracony w tym mieście 15 maja 1863 r. W miejscu jego rozstrzelania odbył się uroczysty apel.
Ostatnia droga naczelnika powstania styczniowego na Mazowszu gen. Zygmunta Padlewskiego usłana była kwiatami. Z okien kamienic bukiety róż i fiołów rzucały mieszkanki Płocka. Generał został rozstrzelany na terenie tamtejszych carskich koszar 15 maja 1863 r.
„Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają” - słowami, zaczerpniętymi z listu biskupa płockiego Piotra Libery, przywitał zgromadzonych na uroczystościach ku czci Powstańców Styczniowych, 23 marca 2014 r. w lesie we Wróblewie, rektor sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie, ks. Bogdan Pawłowski.
Sesja poświęcona generałowi Zygmuntowi Padlewskiemu, naczelnikowi Powstania Styczniowego na Mazowszu, który został schwytany przez wojska carskie i stracony 15 maja 1863 r., odbyła się we wtorek w Towarzystwie Naukowym Płockim. Podczas sesji "Zygmunt Padlewski (1835-1863) Naczelnik Powstania Styczniowego w Województwie Płockim w 150. rocznicę egzekucji w Płocku", zorganizowanej przez Towarzystwo Naukowe Płockie, przypomniano postać i działalność powstańczą generała a także jego ostatnie dni przed egzekucją.
W ramach obchodów 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego radni Płocka podjęli we wtorek jednogłośnie uchwałę o ustanowieniu w tym mieście roku 2013 r. Rokiem gen. Zygmunta Padlewskiego. Gen. Zygmunt Padlewski (1835-1863) był naczelnikiem powstania styczniowego na Mazowszu, autorem planu strategicznego działań powstańczych na ziemiach polskich. Schwytany przez carskie wojsko został rozstrzelany w Płocku w maju 1863 r.
Zygmunt Padlewski - urodził się w 1835 r. w Czerniawce Małej pod Berdyczowem; syn powstańca listopadowego, porucznik artylerii, odszedł z wojska rosyjskiego przed powstaniem styczniowym. Następnie był wykładowcą w polskiej szkole wojskowej we Włoszech. Członek Komitetu Centralnego Narodowego i naczelnik warszawskiej organizacji miejskiej. Nie udało mu się zdobyć Płocka w momencie wybuchu powstania. Naczelnik powstania w guberni płockiej. Aresztowany w kwietniu, rozstrzelany w maju 1863 r.