Piknik historyczny oraz inscenizacje przygotowane przez rekonstruktorów to niektóre z zaplanowanych na poniedziałek (6 stycznia) wydarzeń upamiętniających 106. rocznicę zdobycia poznańskiego lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich.
Porannym apelem pamięci rozpoczęły się piątkowe obchody 104. rocznicy zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska Ławica w Poznaniu. Na popołudnie zaplanowano m. in. piknik historyczny przypominający powstańczy sukces z 1919 r.
Porannym apelem i inscenizacją rekonstruktorów rozpoczęły się w Poznaniu czwartkowe uroczystości upamiętniające 103. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska Ławica. Po południu odbędzie się m.in. piknik historyczny przypominający to wydarzenie.
100 lat temu, 6 stycznia 1919 r., powstańcy wielkopolscy zdobyli szturmem niemieckie lotnisko wojskowe na Ławicy pod Poznaniem, przejmując m.in. samoloty bojowe i szkoleniowe. Wydarzenie to miało istotny wpływ na przebieg powstania, ale i rozwój polskiego lotnictwa.
W Poznaniu w 2018 r. ma się odbyć duża impreza lotnicza wspierana przez wojsko – zapowiedział w piątek wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Air Show poświęcone będzie 100-leciu odzyskania niepodległości kraju i powstania lotnictwa wojskowego.
Cztery repliki samolotów Fokker D.VII, zdobytych przez powstańców wielkopolskich na lotnisku Ławica w 1919 r,. mają powstać na 100. rocznicę wybuchu zrywu. Projekt o nazwie Wielkopolska Eskadra Niepodległości będzie finansowany ze społecznej akcji.
95. rocznicę zdobycia 6 stycznia 1919 roku przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica uczczono we wtorek w Poznaniu. Zdobycie Ławicy, ostatniego bastionu oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta, miało istotny wpływ na rozwój polskiego lotnictwa.
94. rocznicę zdobycia 6 stycznia 1919 roku przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica uczczono w sobotę w Poznaniu. Zdobycie Ławicy, ostatniego bastionu oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta, miało istotny wpływ na rozwój polskiego lotnictwa. Przedstawiciele wojska, organizacji związanych z lotnictwem a także władz samorządowych złożyli kwiaty przy obelisku upamiętniającym wydarzenie z 1919 roku znajdującym się na terenie lotniska Ławica.