Piknik historyczny oraz inscenizacje przygotowane przez rekonstruktorów to niektóre z zaplanowanych na poniedziałek (6 stycznia) wydarzeń upamiętniających 106. rocznicę zdobycia poznańskiego lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich.
Oficjalna część uroczystości 106. rocznicy zdobycia Ławicy - realizowanej przez Port Lotniczy Poznań-Ławica przy wsparciu i udziale Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego wraz ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – rozpocznie się w poniedziałek (6 stycznia) w południe.
Po przemówieniach przy pomniku Zdobywców Ławicy znajdującym się przy starym terminalu Portu lotniczego (ul. Bukowska) nastąpi złożenie kwiatów. Następnie zapalone zostaną znicze pod pamiątkowymi tablicami przy „Dębach Pamięci” w ramach upamiętnienia wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu.
O godz. 13 na polanie w okolicy pomnika Zdobywców Ławicy rozpocznie się piknik historyczny. W ramach wydarzenia odbędzie się m.in. prezentacja grup rekonstrukcji historycznych czy konkurs jazdy konnej o Nagrodę Zdobywców Ławicy, a także koncert pieśni patriotycznych i koncert orkiestry dętej. Zaplanowano też inscenizację zdobycia Ławicy z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wystawę sprzętu militarnego, defiladę i pokaz kawalerii 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Na uczestników wydarzenia czekać będzie również m.in. wojskowa grochówka.
Piknik potrwa do około godz. 16. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Oficjalne uroczystości i piknik historyczny poprzedzi poranny Apel Powstańczy o godz. 6.30, który przygotowali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stacja Lotnicza Ławica.
6 stycznia 1919 r. podczas powstania wielkopolskiego o godz. 6.30 poznańscy patrioci rozpoczęli działania militarne o wieś Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach Poznania), gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe.
Jak przypomnieli organizatorzy obchodów, „atak na niemieckie lotnisko polegał na oddaniu ze Wzgórza Berlińskiego przez wielkopolskich powstańców czterech strzałów armatnich. Artyleria polska starała się nie wywołać pożarów i nie zniszczyć samolotów. Równocześnie nastąpił atak piechoty. Po 20 minutach szturmu powstańcy uzyskali pełne powodzenie. Komendant lotniska por. Fischer poddał jednostkę. Zginął jeden powstaniec, a kilku było rannych. Po stronie niemieckiej było dwóch zabitych i kilkunastu rannych. Polacy wzięli do niewoli 110 żołnierzy, zdobyli 26 sprawnych samolotów i 20 karabinów maszynowych”.
„Oprócz tego Polacy zdobyli na lotnisku w Ławicy i Winiarach 6 stycznia większą ilość sprzętu lotniczego w postaci rozmontowanych i zakonserwowanych samolotów bojowych. Zdobyto 70 samolotów, z tego 50 gotowych do startu, w tym gotowe do złożenia samoloty wielozadaniowe. W ręce Polaków trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, będący największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża” – dodano.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część regionu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
ajw/ miś/