Różnice między manuskryptem a opublikowaną wersją nie rzucają kompletnie nowego światła na dramat, ale uchwycenie tych samych opisów czy dialogów za pomocą innych słów, daje kompozytorowi większe pole możliwości - powiedział twórca libretta opery „HI§TORY” Michał Dobrzyński.
Teatr Wybrzeże w Gdańsku zdobył Grand Prix XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który w sobotę późnym wieczorem zakończył się w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Zwycięski teatr zaprezentował na festiwalu spektakl "Iwona, księżniczka Burgunda".
11 spektakli konkursowych ocenią jurorzy odbywającego się w Radomiu XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. To przedstawienia zrealizowane w teatrach w Polsce, a także w Japonii, Kosowie, Argentynie i USA.
Pamiętajmy o Gombrowiczu, bo on jest nie tylko dla nas, ale dla nas na pewno - mówiła min. kultury Hanna Wróblewska na otwarciu wystawy „Gombrowicz. Ja. Europejczyk” w Senacie. Izba wyższa ogłosiła rok 2024 Rokiem Witolda Gombrowicza w związku z przypadającą 120. rocznicą urodzin pisarza.
W poniedziałek zaprezentowana zostanie pierwsza premiera nowego sezonu Teatru Telewizji. "Dowód na istnienie drugiego" to spektakl autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki, w którym na południu Francji spotykają się Witold Gombrowicz (Jan Englert) oraz Sławomir Mrożek (Przemek Stippa).
Uczy krytycznego myślenia, podważa patriotyczne klisze, odkrywczo opisał opresyjność społecznych relacji - to frazy najczęściej przewijające się w odpowiedziach na pytanie "Dlaczego Gombrowicz wielkim pisarzem był?", na które odpowiadali m.in. Klementyna Suchanow, Tomasz Tyczyński, Lena Frankiewicz.
W latach 40. w Argentynie Witold Gombrowicz był na dnie - ledwie utrzymywał się przy życiu, nie znał języka, jego twórczość popadała w zapomnienie. Dekadę później był już na drodze do sławy, a pierwsi docenili go polscy pisarze emigracyjni.
"Urodziny Gombrowicza" organizuje w niedzielę Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (Mazowieckie). 120 lat temu pisarz urodził się w Małoszycach niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Podczas wieczornego koncertu w podradomskiej Wsoli wystąpią m.in. Daria ze Śląska i Lech Janerka.
Zabiegamy, aby muzeum stało się instytucją samodzielną, współprowadzoną przez Samorząd Mazowsza i MKiDN. Mamy potencjał, by robić więcej dla polskiej literatury – powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Tyczyński, szef Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.