15 lat temu został kanonizowany pasterz-wygnaniec abp Zygmunt Szczęsny Feliński, metropolita warszawski. Za obronę powstańców styczniowych w 1863 r. car skazał duchownego na wygnanie w głąb Rosji. We wtorek, w 129. rocznicę śmierci świętego, wspomina go Kościół katolicki.
W Białymstoku konsekrowana została w niedzielę cerkiew pod wezwaniem św. Grzegorza Peradze - gruzińskiego duchownego, związanego przez ostatnie lata życia z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym, zamordowanego w KL Auschwitz.
125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła „małą drogę”, którą mogą iść wszyscy do świętości.
W Białymstoku zakończyły się w czwartek dwudniowe cerkiewne uroczystości związane z 30. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.
Wizerunki świętych patronów, które niegdyś wieszano w podlaskich wiejskich chatach można oglądać od niedzieli w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku. Wystawa będzie czynna do połowy lipca.
Ponad 120 osób, które po śmierci zostały wyniesione na ołtarze, modliło się za życia na Jasnej Górze – podało w poniedziałek, w dniu Wszystkich Świętych, biuro prasowe sanktuarium. To m.in. św. Faustyna Kowalska, św. Urszula Ledóchowska, bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.
II Festiwal Świętych i Błogosławionych ECCE HOMO, organizowany przez parafię pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach (Wielkopolska), odbędzie się pod hasłem: „Bł. Edmund Bojanowski. Serdecznie dobry człowiek”.
W Kościele w Polsce w tym roku 17 maja obchodzone jest święto jednego z patronów kraju - męczennika św. Andrzeja Boboli SJ. Będąc patronem jedności w trudnych czasach, może być dziś naszym skutecznym orędownikiem - powiedział PAP jezuita o. Waldemar Borzyszkowski, kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Ponad 90 obrazów malowanych na szkle będzie prezentowanych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na wystawie zatytułowanej „Po czym poznać świętego”. Dzieła ludowego malarstwa z XVIII i XIX w. będzie można oglądać do 23 lutego.
Orszaki i bale świętych organizowane w przeddzień Wszystkich Świętych cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. To pozytywna alternatywa dla halloween – mówi w czwartek PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.