Gen. Władysław Ciastoń, jako wiceszef MSW, nie działał samowolnie ws. porwania i zabójstwa ks. Popiełuszki, decyzje zapadały wyżej. Strategie kreślił Jaruzelski przy pomocy Kiszczaka – powiedział dr Witold Bagieński, badacz i ekspert od PRL-owskich służb specjalnych.
Przyjazd Jana Pawła II do Polski może być wykorzystany do szerzenia „antysocjalistycznych nastrojów” i „klerykalnego wstecznictwa” - napisał w rozkazie z 8 maja 1979 r. Czesław Kiszczak, ówczesny szef WSW. IPN uruchomił portal o pierwszej pielgrzymce papieskiej do Polski.
Tacy ludzie jak Wałęsa, Geremek, Mazowiecki i Michnik w planach Jaruzelskiego mogli wrócić do polityki i trafić do parlamentu, ale nie pod szyldem dawnej „Solidarności” – mówi PAP prof. Antoni Dudek, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 30 lat temu, 21 lipca 1988 r., mecenas Władysław Siła-Nowicki dostarczył szefowi MSW, gen. Czesławowi Kiszczakowi, poufny list Lecha Wałęsy zawierający zgodę na podjęcie rozmów politycznych. Był to początek drogi do spotkań w Magdalence i okrągłego stołu.
W drugiej połowie lat 90. poza granice Polski wywieziono ok. trzech metrów bieżących dokumentów z prywatnej kolekcji generała Czesława Kiszczaka - napisała w piątek „Rzeczpospolita”. Gazeta podała, że podjęła starania, by się z nimi zapoznać.
35 lat temu, 14 maja 1983 r., zmarł w szpitalu 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk, zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.
Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej; przywraca ona sprawiedliwość i ściśle definiuje katalog osób odpowiedzialnych za wiele zła popełnionego od czasów II wojny światowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Osoby, które naruszyły prawo wprowadzając stan wojenny, muszą ponieść pewne konsekwencje; jedną z nich jest pozbawienie ich stopni generalskich - powiedział w TVP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
W ciągu dwóch tygodni projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi trafi na posiedzenie Rady Ministrów - zapowiedział w poniedziałek na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
W ciągu trzech, czterech tygodni Rada Ministrów powinna zająć się projektem ustawy, umożliwiającym odebranie Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi stopni generalskich - poinformował w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
Polityka Kiszczaka, zwłaszcza od połowy 1983 roku, wyraźnie zmierzała do tego, żeby procesu nie było, a przy okazji, żeby to tak rozwiązać, aby przywódcy Solidarności sami się skompromitowali - mówi prof. Andrzej Friszke, autor książki "Sprawa jedenastu. Uwięzienie przywódców NZSS +Solidarność+ i KSS +KOR+ 1981-1984”.