56 ofiar śmiertelnych i straty materialne oceniane na około 12 mld zł - to bilans powodzi, z którą w lipcu 1997 r. mierzyła się Polska. 7 tys. osób straciło dach nad głową, a ok. 40 tys. dorobek całego życia. Według szacunków woda zniszczyła lub uszkodziła ponad 2 proc. powierzchni kraju.
Odra – przez wieki miejsce pracy i życia mieszkających przy niej ludzi – wymaga nowego odczytania, nauczenia się na nowo kultury bycia z tą rzeką – ocenili uczestnicy konferencji „ODRAzu widać kulturę” w Regionalnym Instytucie Kultury (RIK) w Katowicach.
Odra może być rzeką znacznie szerzej wykorzystywaną do celów transportowych i turystycznych - przekonuje samorząd woj. śląskiego w trwającym Roku Odry. Podczas czwartkowego rejsu Kanałem Gliwickim przedstawiono już podjęte oraz planowane działania w tym celu.
Kierowany do uczniów konkurs na tzw. plakat naukowy, przedstawiający zagadnienia związane z Odrą – jako jedną z głównych rzek woj. śląskiego – prowadzą samorząd tego regionu oraz Biblioteka Śląska. Chcą w ten sposób promować potencjał Odry.
22 tys. osób pływało w tym sezonie po Odrze na pokładach samorządowych statków turystycznych „Laguna” i „Zefir”. Oba kursowały po środkowym odcinku rzeki; wypływały w rejsy ponad 600 razy – poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
Kilkunastu żeglarzy ze Śląskiego Yacht Clubu wyruszyło w sobotę z Portu Gliwice, by Odrą dopłynąć do Szczecina, a stamtąd nad Bałtyk, do Świnoujścia. W ten sposób chcą promować żeglugę śródlądową. Mają do pokonania blisko 700 km.
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w piątek, że będzie zabiegał, aby rząd podjął działania na rzecz przywrócenia Odrze roli wielkiego szlaku żeglugowego. Jak przekonywał, trzeba traktować Odrę jako wspólne wyzwanie i wspólną szansę.