Podczas Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych decyzją Komitetu Fundacji Ogród Sprawiedliwych ogłoszono nazwiska osób, którzy ratowali innych, walczyli o wolność, godność i równość. Do grona Sprawiedliwych w 2023 r. dołączyli Gareth Jones, Siergiej Kowalow i Alfreda Markowska.
Ideą Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych i Ogrodu Sprawiedliwych jest upamiętnianie osób walczących o wolność, godność i ratujących ludzkie życie w czasach totalitaryzmów, ludobójstw i zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych w XX i XXI w. – mówi Anna Ziarkowska z Fundacji Ogród Sprawiedliwych.
By upamiętniać osoby, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku, w 2012 r. Parlament Europejski ustanowił Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Data nie jest przypadkowa – 6 marca 2007 r. zmarł Mosze Bejski, inicjator Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtwórca definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Chargé d'affaires Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon złożyła w piątek kwiaty w Ogrodzie Sprawiedliwych i oddała cześć Polakom i Polkom, którzy ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – podaje na Twitterze ambasada Izraela w Warszawie.
Pierwszy w Łodzi pokaz filmu dokumentalnego o Rafale Lemkinie "Watchers of the Sky" oraz dyskusję o jego bohaterze zaplanowano w ramach łódzkich obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w Łodzi. Będzie można uczestniczyć w nich w środę wieczorem.
Ewelina Lipko-Lipczyńska, Arsienij Borisowicz Roginski oraz Raoul Wallenberg zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwego 2019. Wiosną zostaną posadzone poświęcone im drzewka oraz odsłonięte kamienie z pamiątkową inskrypcją w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego.
We Włoszech po raz pierwszy obchodzono we wtorek Dzień Pamięci o Sprawiedliwych ustanowiony przez parlament trzy miesiące temu, w ślad za podobną inicjatywą Parlamentu Europejskiego z 2012 r. Drzewko dedykowane Irenie Sendlerowej zasadzono w parku w Rzymie.
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów oraz projekcja filmu "W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej" - to jedne z wydarzeń w ramach wtorkowych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych w Łodzi.
Łódzki Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny św. to jedno z wciąż nielicznych miejsc upamiętniających polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. To byli bohaterowie i oddawanie im hołdu jest ogromnie ważne - mówi Joanna Podolska, dyr. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Rosyjska dysydentka Natalia Gorbaniewska, pastor Jan Jelinek i argentyński dyplomata Roberto Kozak to patroni kolejnych drzewek w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych, które zostaną posadzone w tym roku - ogłoszono w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.