MSZ upublicznia odtajnione szyfrogramy dot. wizyty kanclerza Helmuta Kohla w Polsce, która otworzyła nowy etap w stosunkach polsko-niemieckich. Według resortu ukazują one dynamikę zmieniającej się sytuacji politycznej i pozwalają prześledzić zachodzące zmiany.
Szyfrogramy dotyczące rządu Tadeusza Mazowieckiego w czwartek - przeddzień 25. rocznicy jego powołania - udostępniło na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dokumenty ilustrują okres przełomu od czerwca do grudnia 1989 r.
MSZ upubliczni w czwartek - w przeddzień 25. rocznicy powołania gabinetu Tadeusza Mazowieckiego - szyfrogramy wysyłane do placówek zagranicznych na temat ówczesnej sytuacji w kraju, wyborów czerwcowych i powołania pierwszego niekomunistycznego rządu.
Z upublicznionych w poniedziałek przez MSZ szyfrogramów, wysyłanych w 1989 r. do placówek zagranicznych, wynika, że komuniści nie spodziewali się klęski w wyborach czerwcowych. „Wyniki wyborów były pewnym zaskoczeniem” – napisano w szyfrogramie z 10 czerwca 1989 r.
MSZ opublikował depesze-szyfrogramy z 1989 r. wysyłane z ambasad PRL w Londynie, Paryżu, Rzymie i Kolonii do centralnych władz w Warszawie. To licząca 253 dokumentów korespondencja dotycząca Okrągłego Stołu i reakcji europejskich stolic na polską transformację.