W ostatnich latach 1 sierpnia ma rangę równą świętom narodowym. Jednak przez dziesięciolecia symboliczna godzina „W” była umniejszana. Wysiłek Armii Krajowej był nazywany „oszustwem i fałszem”. Kłam tym twierdzeniom zadawały tłumy gromadzące się co roku przy mogiłach powstańców.
W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. „Głównym zadaniem rządu Jana Olszewskiego było wyzwolenie kraju z gęstej sieci uzależnień od Związku Sowieckiego i jego spadkobiercy” – powiedział wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.
Transformacja ustrojowa była procesem bardzo złożonym, skomplikowanym, a także rozłożonym w czasie. Rok 1989 jest tylko datą symboliczną – mówi PAP dr hab. Sławomir Cenckiewicz, historyk z Akademii Sztuki Wojennej.
W latach 70. i 80. miałem honor znać Adama Michnika. Potem on i jego środowisko zmienili kierunek działań, a Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stali się dla nich ludźmi honoru. Jest to dla mnie nie do zaakceptowania – mówi minister kultury Piotr Gliński.
Formuła rozmowy Michnika i Jaruzelskiego jest potwierdzeniem znanych faktów, a więc procesu spoufalenia części elit „Solidarności” i komunistów – mówi PAP prezes IPN dr Karol Nawrocki, komentując opublikowane nagranie ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem.
30 lat temu, 27 października 1991 r., odbyły się pierwsze od ponad sześciu dekad w pełni wolne wybory parlamentarne. Wyłoniony przy bardzo niskiej frekwencji Sejm był niezwykle podzielony politycznie i niezdolny do wyłonienia trwałej większości rządowej. Przetrwał zaledwie dwa lata.
Oblicze Europy Środkowej, w tym Polski jako największego kraju tego regionu, to wspólnota sukcesu i jednocześnie wspólnota aspiracji – pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym w sobotę w ekonomicznym włoskim dzienniku „Il Sole-24 Ore”.
Platforma po latach to była zupełnie inna partia niż ta, którą ja tworzyłem; bardziej populistyczna, bardziej skłonna do kompromisów, których ja bym nie zawarł i pociągnięć, z którymi się nie zgadzałem – mówi w rozmowie z okazji 20-lecia PO jej współzałożyciel Andrzej Olechowski.
Gdy byłem aktywny w polityce, wychodziliśmy z założenia, że stanowiska polityczne to nie jest rodeo, nie chodzi o to, żeby jak najdłużej utrzymać się siodle, ale żeby coś zrobić – mówi Paweł Łączkowski, poseł trzech kadencji, wicepremier i jeden z liderów Akcji Wyborczej Solidarność.
Pana pytania „Czyja będzie Polska?” nigdy nie zapomnimy. Nigdy nie zlekceważymy ryzyk, przed którymi ono ostrzega. Polska – zasługuje na najlepsze ręce – oświadczył premier Mateusz Morawiecki w pierwszą rocznicę śmierci b. premiera Jana Olszewskiego.