Cmentarze na Warmii i Mazurach są świadectwem tego, jak różnorodny był to region pod względem tradycji, kultury i tożsamości. Wśród najciekawszych miejsc pochówku są takie nekropolie jak warmińska w Orzechowie czy starowierców w Wojnowie na Mazurach.
W Łodzi rozpoczyna się jubileuszowa 30. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza. "To najstarsza w mieście nekropolia, będąca świadectwem wielowyznaniowej, wielokulturowej i wielonarodowościowej historii Łodzi" - powiedział PAP historyk, kustosz Muzeum Miasta Łodzi Cezary Pawlak.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz podjął decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Kamykowej, który stanowi trwały ślad wielowiekowej obecności na tym terenie społeczności wyznania ewangelickiego.
Rozpoczęto masową ekshumacją grobów na dawnym cmentarzu Olendrów przy ulicy Kamykowej. Przy okazji wycięto sporo drzew - poinformował w mediach społecznościowych Waldemar Roszak, radny warszawskiej Białołęki.
Warszawskie cmentarze jak w soczewce skupiają historię Warszawy, ale także Polski w ogóle – mówi PAP historyk i varsavianista Adrian Sobieszczański. Do najważniejszych stołecznych nekropolii należy zespół cmentarzy wyznaniowych, które są najczęściej odwiedzane przez turystów.
Na takich cmentarzach jak Łyczakowski czy Na Rossie odnajdziemy wiele elementów wspólnej historii narodów zamieszkujących dawną Rzeczpospolitą – mówi PAP Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.
Dwa cmentarze z okresu I wojny światowej odkryli i przebadali krakowscy naukowcy w okolicach Łupkowa na Podkarpaciu. Rezultaty prac planują zaprezentować na wystawie. Trwają też prace nad cyfrowym przewodnikiem, umożliwiającym zwiedzanie nekropolii.